Denník N

Po Amsterdame je najťažšie dostupné bývanie v Bratislave. Slovensko v rebríčku vedie

Novostavby v Bratislave. Ilustračné foto N - Tomáš Benedikovič
Novostavby v Bratislave. Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Na Slovensku treba na nový byt 14 hrubých ročných platov, čo je najviac medzi 27 krajinami, ktoré skúmala spoločnosť Deloitte.
  • Bratislava je medzi hlavnými mestami pomerom platov a cien najťažšie dostupná na bývanie, predbehla už aj Prahu.
  • Na Slovensku je podpriemerne málo bytov, hoci ich medziročne pribudlo a na tisícku ľudí ich už pripadá 419. 

Bývanie na Slovensku je v Európe najmenej dostupné, na kúpu bytu s výmerou 70 štvorcových metrov si musí Slovák odložiť v priemere 14 hrubých ročných platov. Ešte pred rokom na tom bolo najhoršie Česko, to sme v rebríčku nedostupnosti bývania spoločnosti Deloitte odsunuli na druhú priečku. Na nový slovenský byt treba skoro o jeden a pol ročného platu viac.

Deloitte meria dostupnosť bývania porovnaním cien bytov a platov. Príjmy na Slovensku sú nízke a aj ceny bytov sú podľa viacerých modelov na Slovensku nadhodnotené. Hoci developeri tvrdia, že za to nemôžu ich marže a ceny by mali klesnúť v prípade starých nehnuteľností.

Dobrou správou je

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Investovanie a úvery

Reality

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie