Denník N

Ak ďalšie dve vlády neozdravia verejné financie, zachraňovať nás bude EÚ, hovorí člen rozpočtovej rady Kotian (+ podcast)

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Slovensko bude mať podľa odhadu Európskej komisie v tomto aj budúcom roku najvyšší deficit verejných financií v Európskej únii. Finančné trhy to určite neprehliadnu, nová vláda už bude musieť niečo robiť, a hlavne jej to musia uveriť aj investori, hovorí člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Juraj Kotian.

„Ak sa to diať nebude, už počas ďalších dvoch volebných období prídeme do stavu, keď investori stratia záujem financovať slovenský dlh, a skončíme v záchrannom mechanizme EÚ.“

Kotian v rozhovore ešte vraví:

  • ako by mal vyzerať dobrý konsolidačný balíček;
  • ako rýchlo by Slovensku bez šetrenia rástol dlh;
  • čo si myslí o plošnom dotovaní hypoték.

Ministerstvo financií nedávno odhadlo, že naše verejné financie budú mať v tomto roku ešte o 400 miliónov eur vyšší deficit, ako bol plán. V takom prípade by deficit dosiahol až 8,3 miliardy eur (6,85 percenta HDP). Vidíte to v rozpočtovej rade podobne?

Podľa našich analýz by deficit mal byť na konci roka približne 5,6 percenta, to znamená nižší, ako bol naplánovaný a ako je aktuálny odhad ministerstva financií.

V čom sa vaše pohľady s ministerstvom líšia?

Očakávame nižšie čerpanie kapitálových výdavkov, čiže investícií. Aj z minulých rokov máme skúsenosť, že sa nepodarilo vyčerpať všetky prostriedky, ktoré boli naplánované v rozpočte na investície. Očakávame, že pomalšie sa budú čerpať aj fondy EÚ. Štátny rozpočet počíta so spolufinancovaním a tým, že očakávame nižšie čerpanie, aj deficit predpokladáme nižší. Ministerstvo financií má pri odhade deficitu viac taký obálkový prístup, čiže berú do úvahy to, čo je naplánované, resp. to, čo ministerstvá môžu minúť.

Akú veľkú konsolidáciu verejných financií potrebujeme? Stále je to tak, že úsporný balík by mal byť vyšší ako 7-miliardový?

Konsolidačný balík bude stále veľmi vysoký, závisí to od toho, či

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

eNkonomika podcast

  • Podcast eNkonomika pripravuje Denník E, prístupný je exkluzívne v predplatiteľskej aplikácii a na webe Denníka N
  • Zapnite si odber témy Enkonomika, emailom a notifikáciou na mobil budete dostávať informácie o nových vydaniach
  • Vyskúšajte aj ďalšie podcasty denníka N

Rozpočet a dlh

Ekonomika

Teraz najčítanejšie