Denník N

Najlepší majiteľ U. S. Steelu by bol ten, kto zainvestuje do Košíc, hovorí o možnej zmene vlastníka košický obchodník s rudou

Peter Kamarás. Foto N - Vladimír Šimíček
Peter Kamarás. Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ak by prišla dobrá ponuka, nie je vylúčené ani to, že nový majiteľ amerického U. S. Steelu by chcel košickú oceliareň predať. Ale zatvoriť určite nie, hovorí Peter Kamarás, košický obchodník so železnou rudou.

Kamarás dobre rozumie oceliarskemu biznisu aj preto, že v ňom roky pôsobil ako manažér huty. Teraz má firmu SBE S. E., ktorá nakupuje železnú rudu na Ukrajine a plechy v hutách v Srbsku a Českej republike.

Momentálne sa vo veľkom debatuje o tom, či americká matka košických oceliarní – skupina U. S. Steel – zmení vlastníka.

Záujem by mohli mať potenciálne až traja svetoví hráči – americké spoločnosti Cleveland-Cliffs a Esmark a konzorcium ArcelorMittal s indicko-európskym kapitálom. Posledný spomínaný však podľa Reuters predloženie ponuky ešte len zvažuje.

Vedenie U. S. Steelu zatiaľ odmietlo ponuku od severoamerických oceliarní Cleveland-Cliffs. No pri tak veľkých „dealoch“ je bežné, že potenciálni kupci menia svoje ponuky podľa toho, aký ťah urobí ich konkurent.

V rozhovore sa dozviete:

  • kto sú títo záujemcovia;
  • aké plány by mohli mať s košickými oceliarňami, ale aj
  • v čom sú košické oceliarne špecifické a čo by musel ako prvé riešiť ich nový vlastník.
Foto – TASR

Rozumiem správne, že po tom, ako klesli akcie amerického U. S. Steelu a dlhšie sa držali na úrovni okolo 26 dolárov za akciu, vycítili manažéri Cleveland-Cliffs a Esmarku, neskôr potom zrejme aj ArcelorMittalu príležitosť, že by za dobrých podmienok mohli kúpiť firmu?

Čítal som v burzových správach, že akcie U. S. Steelu sú jedny z najpodhodnotenejších v USA. Takže zrejme to napadlo aj mnohým iným.

Prečo boli akcie U. S. Steelu na takej nízkej hodnote? 

Hodnota akcií na burze je vždy otázkou ponuky a dopytu. To by ste sa museli pýtať tých, ktorí tie akcie nakupujú. Výsledky U. S. Steelu sú však celkom dobré, porovnateľné s ostatnými veľkými oceliarňami. Aj kroky, ktoré manažéri U. S. Steelu urobili v poslednom čase, boli veľmi oceňované. Asi pred dvoma rokmi dokončili akvizíciu oceliarní Big River Steel (Arkansas), ktorá je považovaná za jedného z technologických lídrov vo výrobe zelenej ocele.

Ktorá z týchto firiem by bola ideálnym kupcom U. S. Steelu z pohľadu budúcnosti jej košickej fabriky?

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Firmy

Ekonomika

Teraz najčítanejšie