Denník N

Ekonomický newsfilter: Samosprávy môžu byť s ponukou štátu spokojné, aj keď v tomto roku dostanú menej

Predseda vlády Ľudovít Ódor. Foto - tasr
Predseda vlády Ľudovít Ódor. Foto – tasr

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

samosprávy dostanú zo 108 miliónov eur, ktoré im sľúbil bývalý premiér Eduard Heger, iba polovicu. Napriek tomu im jeho nástupca Ľudovít Ódor predložil ponuku, ktorú by mali prijať. Aj keď balík peňazí na tento rok je menší, vláda im ešte sľúbila odpustenie covidových pôžičiek a najviac postihnutým obciam ešte možnosť špeciálnej pomoci.

Podľa ministra financií Michala Horvátha hospodárenie samospráv vyzerá v tomto roku napriek energetickej kríze relatívne dobre, čo sa už nedá povedať o štátnom rozpočte, z ktorého pred prázdninami poslanci vytiahli ďalšie stovky miliónov. V takej situácii sa ťažko argumentuje v prospech plošnej pomoci, hovorí. Podľa úvodných reakcií to pochopili aj zástupcovia samospráv, ktorí návrh vlády vítajú ako prijateľný kompromis.

Prvý Ekonomický newsfilter týždňa má zhruba 1 200 slov, prečítate ho za necelých 5 minút. Pripravil Radoslav Tomek.


1.  Vláda dala samosprávam férovú ponuku, mali by ju prijať

Štát nemá na to, aby samosprávam zaplatil viac než polovicu zo 108-miliónovej pomoci s energiami, ktorú im sľúbila ešte vláda Eduarda Hegera. Napriek tomu môžu byť obce, mestá a kraje spokojné, pretože budúci rok nebudú musieť splatiť pôžičky zo štátnej kasy z covidových časov.

To sú hlavné body definitívnej ponuky, ktorú v piatok samosprávam prezentoval Hegerov nástupca Ľudovít Ódor. Téma vyskočila do popredia minulý mesiac, keď jeho vláda vyplatenie pomoci stopla, pretože parlament pred letom schválil zákony navyšujúce deficit o viac ako 700 miliónov eur.

Čo ponúka vláda:

 • štát samosprávam v budúcom roku

  Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie