Denník N

Mám hypotéku. Kedy sa ju oplatí refinancovať a čo robiť, ak mám zápis v úverovom registri?

Kedy si budem môcť dovoliť vlastný byt? Ilustračné foto N - Tomáš Benedikovič
Kedy si budem môcť dovoliť vlastný byt? Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Aj keď sú úroky na hypotéky už blízko piatich percent, na trhu sú aj banky, ktoré ponúkajú nižšie úroky. Štyria hypotekárni špecialisti vysvetľujú, kedy sa oplatí preniesť hypotéku do inej banky a refinancovať ju v nej a ako to urobiť. Sú aj situácie, keď sa to neoplatí, prípadne je problém v tom, že niekto nevie novej banke dokladovať príjem.

Vysvetľujú aj to, čo znamená, keď máte zápis v úverovom registri, a akú máte šancu, keď požiadate o jeho výmaz.

Špecialistov sme sa opýtali:

1. Oplatí sa v súčasnosti refinancovať hypotéku? V akom prípade? Aký môže byť rozdiel v mesačnej splátke pri zostatku hypotéky 80-tisíc eur alebo 150-tisíc eur? Na čo si mám prípadne dať pozor?

2. V akých prípadoch mi už banka dá zápis do úverového registra? V čom ma to môže znevýhodniť? Dá mi banka neskôr napríklad vyšší úrok na hypotéku alebo spotrebný úver? Je možné požiadať o výmaz z úverového registra?

Odpovedali:

  • Slavomír Molnár, hypotekárny špecialista, Prosight Slovensko;
  • Martin Vacho, hypotekárny špecialista, Moneyhoon;
  • Bruno Gábel, hypotekárny špecialista, ProHypo;
  • Matej Dobiš, šéf Finančného kompasu.

Tu sú ich odpovede:

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ Slavomír Molnár je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Dnes na dennike.sk

Investovanie a úvery

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie