Denník N

Čo by priniesla bonifikácia hypoték, ak by Fico vyhral voľby a splnil, čo sľubuje

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Ak by Robert Fico presadil bonifikáciu hypoték, ceny nehnuteľností by opäť mohli rásť, čo by nepomohlo kupujúcim, ale developerom a tým, čo už byty majú.
  • Len bonifikácia 1 percento pre všetkých by stála toľko ako náklady na jednu nemocnicu typu Rázsochy.
  • Bankové zisky, z ktorých si chce Fico na bonifikáciu nabrať, by pri jeho plánoch mohli byť prikrátke. 

Robert Fico analýzam Národnej banky Slovenska (NBS) o tom, že ľudia drahšie hypotéky zvládnu, neverí. Opakuje, že ak bude vo vláde, presadí, aby štát nárast úrokov na hypotékach dotoval. Podľa ekonómov však bonifikácia úrokov pre všetkých zdraží ľuďom bývanie a podporí infláciu, nehľadiac na to, že si ju štát nemôže dovoliť.

Úrokové sadzby hypoték sa v reakcii na sprísnenie menovej politiky v eurozóne od začiatku minulého roka zvýšili na viac ako 4,5 percenta podľa lehoty fixácie. Fico najnovšie sľubuje takú štedrú podporu od štátu, ktorá by dlžníkov vrátila do začiatku minulého roka, keď banky bežne dávali hypotéky za menej ako 1 percento. Aktuálne hovorí o podpore štyrmi až piatimi percentami na päť rokov s možnosťou predĺženia o ďalších päť rokov.

„Nedovolíme, aby si ľudia znižovali svoj životný štandard, menej kvalitne jedli, aby menej cestovali, aby mali menej kultúry len preto, aby dokázali bankám zaplatiť hypotekárny úver,“ zopakoval vo videu na Facebooku v deň, keď NBS predstavila analýzu, ktorou rozobrala jeho predstavu o ťažkostiach, ktoré ľudí po refixe čakajú.

Ešte v júni tvrdil, že bonifikáciu zavedie len pre mladých, pre nové aj existujúce úvery. Avšak s podobnými príjmovými obmedzeniami, ako boli v minulosti. No odvtedy to nespomína a z jeho výstupov môže mať divák pocit, že by hypotéky dotoval plošne.

Keby to urobil pre všetkých z bankových ziskov tak, ako to vyznieva z jeho predvolebných videí, podľa ekonómov by obnovil rast

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Banky a poisťovne

Investovanie a úvery

Reality

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie

Zdroj: Gabrielle Ribeiro, Unsplash