Denník N

Zamestnávatelia sa dohodli s odborármi, minimálna mzda bude 750 eur

Ilustračné foto - Schaeffler
Ilustračné foto – Schaeffler

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Minimálna mzda na budúci rok bude 750 eur. V porovnaní so súčasnou minimálnou mzdou sa zvýši o 50 eur.
  • Najnižšia hodinová mzda by mala byť od januára 4,310 eura, dnes je 4,023 eura.

„Minimálku“ dostávajú približne štyri percentá zamestnancov, čo je približne 220-tisíc pracujúcich ľudí. Od januára si táto skupina pracovníkov polepší, keďže im porastú základné mzdy. Príjem im zdvihnú aj vyššie príplatky, ktoré sú na minimálnu mzdu od júna opäť naviazané.

Kým dnes zamestnancom s minimálnou mzdou príde na účet 569 eur v čistom, v januári im zostane vyše 615 eur, keďže sa zvýši aj nezdaniteľná suma.

Zákon o minimálnej mzde hovorí, že zástupcovia zamestnávateľov a zamestnancov o jej výške na nasledujúci rok rokujú do 15. júla. Ak sa do tohto termínu nedohodnú, sumu minimálnej mzdy na ďalší rok do 31. augusta prerokuje tripartita, čiže vláda, odbory a zamestnávateľské zväzy. Ak sa ani tí nedohodnú, platí automatická úprava. Podľa nej by musela minimálna mzda na budúci rok dosiahnuť najmenej 744 eur, čo je 57 percent priemernej mzdy na Slovensku za minulý rok.

Už vlani sa zástupcom zamestnávateľov a odborárom na výške minimálnej mzdy podarilo dohodnúť. Išlo vtedy o ich historicky prvú dohodu na sume minimálnej mzdy na nasledujúci rok. Minimálna mzda na základe nej stúpla z vlaňajších 646 eur na súčasných 700 eur, čo bolo o 9 eur viac, ako určoval zákon o minimálnej mzde. Na budúci rok to bude o 6 eur viac ako káže zákon.

Prečo máme podľa odborárov nízke mzdy

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Minimálna mzda

    Ekonomika, Slovensko

    Teraz najčítanejšie