Denník N

Ľudia hrajú menej videohier. Slovenská firma ich pomáha oživiť

Ilustrácia – T. G. pomocou Midjourney
Ilustrácia – T. G. pomocou Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Trh s videohrami zažíva po rokoch rastu ochladenie. Tržby hier vlani medziročne klesli, najviac tých pre mobily. Gamingové odvetvie rástlo počas pandémie, pretože v izolácii sa ľudia pri hrách aspoň zabavili. Veľkou výhodou hier je aj to, že lockdowny nezastavili ich výrobu. Tvorcovia na nich ďalej robili z domu.

Teraz však na odvetvie doľahol útlm, ku ktorému okrem spomalenia ekonomiky prispela aj zmena politiky App Storu na telefónoch a tabletoch Applu, ktorá obmedzila prístup vydavateľstiev k množstvu osobných údajov hráčov.

Pre štvrtú najväčšiu firmu v slovenskom gamingu je to kríza, ktorá by sa dala využiť. SuperScale Ivana Trančíka sa totiž živí tým, že pomocou softvéru na analýzu dát dokáže herným štúdiám poradiť, ako predávať hry lepšie a zvýšiť tržby aj titulom, ktoré sú na trhu už roky – príkladom je jeden z najhranejších titulov vôbec: Hill Climb Racing, ktorý hrá vyše 1,3 miliardy hráčov.

Trančíkov tím dokonca hry aj sám pretvára, keď vidia, že nefungujú.

Prístup SuperScalu ocenili aj investičné fondy Venture to Future Fund (fond slovenského rezortu financií, Národného rozvojového fondu a Európskej investičnej banky), Across Private Investments a Zero One Hundred, ktoré do Trančíkovej firmy v júli investovali 5 miliónov eur.

Ivan Trančík. Foto N – Tomáš Hrivňák

Koľko stojí vyrobiť tisíc virtuálnych vláčikov navyše? 

„Prvé peniaze v gamingu som si zarobil ako študent na turnaji v Counterstriku v Londýne,“ spomína na začiatky v hernom priemysle Trančík. „Tra

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Firmy

Gaming

Rozhovory

Startupy

Technológie

Ekonomika

Teraz najčítanejšie