Denník N

Ekonomický newsfilter: Za prudkým zdražením nafty nie je len vyššia cena ropy

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

švédska automobilka Volvo podľa zdrojov Denníka E uvažuje o tom, že k montážnemu závodu, ktorý čoskoro začne stavať pri Košiciach, postaví aj vlastnú výrobu batérií. Aj keby sa tam len kompletizovali batérie z dovezených článkov, išlo by o investíciu rádovo za stovky miliónov eur.

Šoféri si určite všimli, že za palivá, najmä naftu, platia výrazne viac ako pred začiatkom leta. Nespôsobili to len vyššie ceny ropy, ktoré podporilo odhodlanie producentov znížiť ťažbu. Problémy sú aj na strane ponuky. Rafinérske kapacity sa od pandémie stenčili, navyše demokratická časť sveta sa odkláňa od ťažšej ruskej ropy a z iných zmesí sa až toľko nafty vyrobiť nedá. Na trhoch opäť zavládli obavy z naftovej krízy.

Ekonomický newsfilter má dnes zhruba 1100 slov, prečítate ho za necelých 5 minút. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Volvo uvažuje o vlastnej baterkárni v Košiciach

Po pomalšom štarte začínajú aj slovenské automobilky investovať do prechodu na elektromobilitu a už čoskoro pri Košiciach švédske Volvo začne stavať závod na čisto elektrické autá. Za svojimi susedmi Poľskom a Maďarskom však Slovensko zaostáva v lákaní investícií do baterkární.

Zmeniť by to mohla práve piata automobilka v krajine. Volvo, ktoré je súčasťou čínskeho Geely Holdingu, rozmýšľa o tom, že na Slovensku postaví aj vlastný závod na batérie, povedali Denníku E ľudia oboznámení s plánmi firmy.

Švédska firma na otázku, či o tom

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

Ekonomika

Teraz najčítanejšie