Denník N

Zakladateľ Nay Zálešák, ktorý požičal PS: Pomáhať stranám považujem za svoju povinnosť

Peter Zálešák. Foto N - Tomáš Pobuda
Peter Zálešák. Foto N – Tomáš Pobuda

Je pohodlnejšie sa do politiky nemiešať, ale neviem, čo by na to povedala moja rodina, hovorí v rozhovore predseda predstavenstva Nay Peter Zálešák, ktorý kedysi požičal peniaze Andrejovi Kiskovi a aj Progresívnemu Slovensku.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Už len do konca týždňa môžete podporiť  kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024). Maďarský projekt Denníka N Napunk bude v tejto dobe ešte dôležitejší. ]

 

Váš životopis vyzerá ako jednoduchý príbeh: Bratislavčan, ktorý vyštudoval STU, po revolúcii založil firmu Nay a stal sa z toho úspešný biznis. Bolo to takéto jednoduché?

Jednoduché v živote nie je nič. Som podnikateľ aj dušou už dosť dlho, snažím sa riešiť potreby a problémy ľudí a nie je to len o Nay. Nay asi každý pozná, máme 80 predajní v Čechách a na Slovensku a patríme medzi najväčšie firmy a zamestnávateľov. Ale venujem sa aj iným aktivitám. Som zakladateľom Slovak Electronic Waste Agency, čo je združenie, ktoré sa venuje recyklácii odpadu. Som aktívny v Iniciatíve slovenských maloobchodníkov, čo je profesijné združenie, ktoré zastrešuje slovenský maloobchod. Som aktívny aj v charite, v Dobrom anjelovi sa snažím pomáhať rodinám, ktoré majú onkologicky a inak choré deti. Pomáham aj firmám, zapájam sa do projektov začínajúcich podnikateľov, malých firiem, ktoré prídu s dobrým nápadom, na to zase máme spoločnosť Zaka startups.

Na Slovensku podnikáte 30 rokov. Ako ho ovplyvňovali jednotlivé politické obdobia? 

Dnes žijeme v časoch, kde sa ako spoločnosť nemôžeme sťažovať. Nikdy nám nebolo lepšie, napriek všetkému, čo sa deje. Osobne som si prešiel omnoho ťažšími dobami, napríklad počas obdobia mečiarizmu, keď boli úrokové sadzby 24 percent a nedali sa požičať peniaze. Veľmi ťažko sa podnikalo. Aj nedávna covidová situácia nám narobila obrovské problémy a stála nás veľa peňazí, museli sme škrtať, kde sa dalo, aby sme nemuseli prepúšťať ľudí, a ani sme ich neprepustili. Pokiaľ ide o politiku, máme to, čo si zaslúžime a čo si zvolíme. Je dobré, že po tom, čo sa stalo Jankovi a Martine, sa zmenila politická reprezentácia a prišla iná garda. Nakoniec, aj ja som tomu chcel pomôcť, aby sa to zmenilo. Nie celkom sa to podarilo, ale pred nami je ďalšia šanca spraviť vo voľbách niečo, čo pomôže tomu, aby táto krajina bola slobodná a hlavne, aby bola slušná a spravodlivá.

Ľudia to, že žijeme v najlepších časoch, podľa prieskumov necítia a sú frustrovaní. Prečo to tak je?

Je za tým viac fenoménov. Tým najväčším sú asi sociálne médiá a virtuálny svet, ktorý si ľudia vytvorili, a vnútorná nahnevanosť, ktorá z toho vyplýva. Veď nech sa spýtajú svojich rodičov a starých rodičov, ako sa žilo predtým. Ja som takéto rozhovory so svojimi starými rodičmi mal a svet, ktorý bol vtedy a ktorý je dnes, sa nedá porovnávať. Napriek tomu, že ľudia nadávajú, som presvedčený, že sa máme najlepšie v histórii.

Pred minulými voľbami ste požičiavali peniaze koalícii PS-Spolu a strane Za ľudí, aby prišla zmena. Ako hodnotíte vlády Igora Matoviča alebo Eduarda Hegera? 

Ako nevyužitú šancu. Dali sa zviesť populizmom a trochu demagógiou a veľa vecí pokazili. Začalo sa to napríklad už tým, že Andrej Kiska sa rozhodol, že do svojho projektu nepôjde, odstúpil a neviedol ďalej stranu a Progresívne Slovensko sa nedostalo do parlamentu. Čo tu zostalo, sa muselo nejako poskladať. Dopadlo to, ako dopadlo, a nie som z toho nadšený. Napriek tomu si myslím, že to bol krok vpred oproti tomu, čo tu bolo predtým.

Prečo ste požičiavali alebo darovali peniaze PS-Spolu a Za ľudí?

Lebo mi nie je jedno, ako budeme na Slovensku žiť a kto nám bude vládnuť. Keď za mnou prišiel po vražde novinára Andrej Kiska a povedal, že potrebuje pomôcť, považoval som to za povinnosť. Poznáme sa už dlho, sme spolu v správnej rade Dobrého anjela, veril som, že situáciu treba zmeniť. Mám veľa projektov, kde pomáham, tak prečo zrovna tomuto projektu nepomôcť, keď je dôležitý.

Andrejovi Kiskovi mnohí vyčítajú, že druhýkrát nekandidoval za prezidenta, a potom aj to, že nechal stranu Za ľudí po voľbách v roku 2020 napospas. 

Vnútorne ho chápem. Tak ako chápem aj dnešnú pani prezidentku, že nejde ďalej kandidovať. Rozprával mi, ako ho bezprecedentne vydierali ako najvyššieho ústavného činiteľa, aby súhlasil s tým, že pán Fico pôjde za predsedu Ústavného súdu. Keď videl, s kým by tú vládu musel dávať dokopy, tak sa rozhodol, ako sa rozhodol. Nebol som z toho nadšený, myslím si, že to bola zahodená príležitosť, ale chápem ho.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  V redakcii

  • Rozhovory o politických a spoločenských témach V redakcii vedú každý pracovný deň redaktori Denníka N Monika Tódová, Dušan Mikušovič, Veronika Folentová a ďalší
  • V sobotu vychádza špeciálne vydanie, kde udalosti týždňa s Monikou Tódovou preberajú vybraní členovia redakcie Denníka N
  • Nové vydania publikujeme každý deň okrem nedele ako 1) článok, ako 2) podcast na webe, v aplikácii Denník N a na najväčších podcastových platformách a 3) ako video na kanáli Denníka N na youtube.com
  • Ak chcete podporiť autorky a autorov relácie V redakcii Denníka N, objednajte si naše predplatné.

  Voľby 2023

  Ekonomika, Slovensko

  Teraz najčítanejšie