Denník N

Graf dňa: Slovenskí exportéri si za sankcionované Rusko našli náhradné trhy, hovorí IFP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Export do Ruska sa pod vplyvom sankcií prepadol o dve tretiny, slovenské podniky však omnoho viac vyviezli na arabský polostrov a do Turecka.
  • Časť tovaru vyvezeného do nových destinácií zrejme končí v Rusku, exportéri však za to nenesú zodpovednosť.

Slovenské podniky nahradili stratený ruský trh arabskými krajinami a Tureckom, hovorí Inštitút finančnej politiky (IFP). Je však možné, že časť tovarov putuje ďalej do Ruska, s ktorým majú tieto krajiny vrúcnejšie vzťahy než Západ.

Zatiaľ čo slovenský export do Ruska sa po invázii na Ukrajinu rýchlo prepadol o dve tretiny, vývoz na arabský polostrov odvtedy vzrástol na trojnásobok, ukazuje Graf dňa z monitora IFP. Čoraz dôležitejším odbytiskom je pre podniky zo Slovenska aj Turecko, kam vyviezli tovar v hodnote o 

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Graf dňa

Priemysel

Vojna na Ukrajine

Ekonomika

Teraz najčítanejšie