Denník N

Téma o odstúpení z volieb je deštrukčná pre celé demokratické spektrum, nielen pre Demokratov, hovorí Karel Hirman

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V nasledujúcom roku si domácnosti budú musieť za energie priplatiť. Podľa bývalého ministra hospodárstva a člena predsedníctva strany Demokrati Karla Hirmana toto zdraženie neunesie drvivá väčšina domácností na Slovensku. „Nebude schopná zaplatiť od 1. januára dvojnásobne vyšší účet,“ hovorí v rozhovore pre Denník E.

Riešením je podľa neho štátna pomoc, ale s istými obmedzeniami. S nákladmi na energie by vláda mala pomôcť iba do určitej, priemernej spotreby. „Takže ak bude mať niekto spotrebu nad daný priemer, kompenzáciu nedostane. To sa dotkne veľkých víl, ktoré majú veľký odber,“ tvrdí Hirman.

Ako člen Demokratov, ktorí súťažia o hlasy voličov v predčasných voľbách, reaguje aj na prieskumy preferencií. V tých aktuálnych má strana pod päť percent, no podľa Hirmana o odstúpení neuvažuje. „To je deštrukčná téma pre demokratické spektrum ako také, nejde len o našu stranu. My sami si už teraz dávame gól do vlastnej bránky,“ myslí si Hirman.

V rozhovore ďalej hovorí:

  • prečo ako minister hospodárstva nepripravil adresnejšiu pomoc s energiami;
  • ako Rusko zahodilo rokmi budovanú dôveru na plynárenskom trhu;
  • že Európa je už pripravená žiť bez ruského plynu
  • a že Ukrajina má už viac peňazí z arbitráží proti Rusku ako z tranzitu plynu.

V strane, ale aj mimo nej ste expertom na energetiku. Ceny elektriny by mali mať domácnosti zabezpečené za rovnaké ceny ako tento rok vďaka zmluve so Slovenskými elektrárňami, zatiaľ čo ceny plynu sa ľuďom zdvihnú dvojnásobne a zdražie aj teplo. Bude treba domácnostiam s platením účtov pomôcť? A ak áno, ako?

My sme už aj prezentovali nejaké riešenia. Ako jediní, od nikoho iného som nepočul zmysluplný návrh. Dvojnásobné zvýšenie cien plynu, a správne ste poznamenali, že ide aj o teplo z teplární, lebo na to sa zabúda, neznesie drvivá väčšina domácností na Slovensku. Nebude schopná zaplatiť od 1. januára dvojnásobne vyšší účet.

My navrhujeme kompenzácie do výšky priemernej ročnej spotreby plynu alebo tepla na domácnosť, ktorú vieme určiť na základe dát. Pri plyne je to zhruba 2 500 kubíkov.

Základná položka zaťažujúca rozpočet domácnosti je poplatok za teplo. Otázka je, či to teplo je vyrobené z plynu, elektriky alebo je domácnosť napojená na centrálne vykurovanie. V bytovke náklady na elektrinu nie sú zásadné, ani na plyn, pokiaľ sa používa na varenie, ale zásadná položka ide na teplo z diaľkového vykurovania. Takisto v rodinnom dome, ak povedzme vykurujú plynovým kotlom, tak najväčší náklad je plyn.

V akej výške by mala byť kompenzácia?

My sme čelili hrozbe niekoľkonásobného zvýšenia cien plynu k 1. januáru tohto roka, teraz hovoríme o dvojnásobnom zvýšení cien plynu na budúci rok. To znamená, že finančný tlak na kompenzácie je oveľa menší, ako bol tento rok. V akej výške nakoniec budú, to je už politické rozhodnutie.

Ja viem dať len ten technokratický návrh tak, aby bol uskutočniteľný a finančne únosný pre štátny rozpočet. Takže ak bude mať niekto spotrebu nad daný priemer, kompenzáciu nedostane. To sa dotkne veľkých víl, ktoré majú veľký odber.

Ale, samozrejme, život je oveľa zložitejší, budú tam aj domácnosti s vyššou spotrebou, ale nie preto, že sú rozšafné, ale sú mnohopočetné alebo bývajú v domoch, ktoré nie sú zateplené.

S tými čo?

Toto nie je téma pre energetikov. Jednoducho, ak nejaká domácnosť nevie platiť účty a vie to preukázať, musí ísť na sociálny úrad a žiadať o sociálnu podporu. A to je prvý krok k adresnosti.

Za môjho ministrovania bol nastavený systém, ktorý je unikátny preto, že žiaden iný štátny orgán na území Slovenskej republiky v tom čase nebol schopný vytvoriť nejakú funkčnú schému kompenzácií v cenovej cunami, ktorá sa na nás valila. Keď som prišiel v polovici septembra na ministerstvo, tam ani na iných ministerstvách nebol žiadny relevantný funkčný mechanizmus pripravený.

Na ministerstve sociálnych vecí nezbierajú dáta o domácnostiach, ktoré spadajú povedzme pod definíciu energetickej chudoby?

To je otázka pre ministerstvo sociálnych vecí, aké majú dáta. Keď som bol minister, neboli k dispozícii také relevantné a detailné dáta, aby adresná pomoc, o ktorej teraz všetci rozprávajú, vrátane premiéra Ódora, reálne fungovala. A som veľký skeptik, že by sme dnes boli oveľa ďalej. Veď dlhé roky sa tu bavíme o adresnejšom vyplácaní detských prídavkov a ani to sme doteraz nedokázali vyriešiť.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Hegerova vláda

Vojna na Ukrajine

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie