Denník N

Ekonomický newsfilter: Slovensko sa nemusí báť výpadku ruského plynu ani straty ruského trhu

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

Európa dokáže zvládnuť túto zimu, aj keby jej Rusko bez varovania úplne stoplo plyn, myslí si exminister hospodárstva a dnes energetický expert strany Demokrati Karel Hirman. Platí to aj pre Slovensko, keďže SPP ho má podľa Hirmana zakontrahovaný dostatok z iných zdrojov.

Tak ako nemusíme smútiť za ruským plynom, nemusí nás trápiť ani strata ruského trhu, ktorú spôsobili sankcie. Slovenským exportérom sa ich podarilo nahradiť, keď omnoho viac vyviezli na Arabský polostrov a do Turecka. Západný svet rýchlo smeruje k tomu, aby dokázal existovať aj bez Ruska.

Posledný Ekonomický newsfilter týždňa má 1100 slov, prečítate ho za necelých 5 minút. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Európa aj Slovensko by podľa Hirmana zvládli aj náhly koniec ruského plynu

Európsky trh s plynom sa za rok radikálne zmenil a kontinent zvládne aj úplné odstavenie dodávok z Ruska, hovorí bývalý minister hospodárstva Karel Hirman.

Situáciu môže podľa energetického experta strany Demokrati skomplikovať arktická zima, ale Európska únia je pripravená omnoho lepšie ako pred predošlou vykurovaciu sezónou a katastrofický scenár nehrozí. Platí to aj aj pre Slovensko, keďže

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

Ekonomika

Teraz najčítanejšie

Zdroj: Gabrielle Ribeiro, Unsplash