Denník N

Slovenské atómovky sa konečne zbavia závislosti od Rusov. Palivo dodajú Američania

Jadrová elektráreň Mochovce. Foto N - Tomáš Benedikovič
Jadrová elektráreň Mochovce. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

 • Slovenské elektrárne podpísali zmluvu na dodávky jadrového paliva s americkou spoločnosťou Westinghouse.
 • Jeho bezpečnosť musí ešte pred prvým použitím schváliť Úrad jadrového dozoru.
 • Bude to prvýkrát, čo naše jadrové elektrárne nebude poháňať ruské palivo.
 • Nové palivo sa začne používať až po schválení Úradom jadrového dozoru. Zásoby ruského by mali byť do konca roku 2024.

Od uvedenia prvého reaktora na Slovensku do prevádzky fungovali naše atómovky vždy len na palivo vyrobené v Sovietskom zväze alebo v Rusku. Prechod na americké palivo je tak pre slovenskú energetiku historický moment.

V súčasnosti dováža palivo ruská firma TVEL, dcérska spoločnosť štátneho koncernu Rosatom. Po tom, čo Putin minulý rok zaútočil na Ukrajinu, sa Slovenské elektrárne začali pozerať po alternatívach.

Neboli zďaleka jediné, tlakovodné reaktory typu VVER pôvodne vyvinuté ešte v Sovietskom zväze majú okrem Slovenska aj Česi, Maďari, Bulhari, Fíni či Ukrajinci. Okrem Maďarska za posledný rok a pol podpísali zmluvy na dodávky paliva s Westinghousom všetky tieto krajiny.

„Zabezpečenie ďalšieho dodávateľa jadrového paliva pre naše elektrárne je dôležitým krokom k posilneniu energetickej bezpečnosti Slovenska,“ hovorí Branislav Strýček, generálny riaditeľ Slovenských elektrární.

Prečo je to dôležité

Od jadra doslova závisí, či sa na Slovensku „svieti“. Slovenské elektrárne vyrábajú 70 percent všetkej elektriny vyrobenej na území Slovenska. Väčšina pritom pochádza z jadra – v objeme takmer 16 miliónov megawatthodín ročne dnes jadrové elektrárne v Mochovciach a v Jaslovských Bohuniciach dodajú do siete takmer 60 percent celkovej výroby elektriny.

Keďže ide o strategickú surovinu,

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ceny energií

  Vojna na Ukrajine

  Ekonomika, Slovensko

  Teraz najčítanejšie