Denník N

Zálohomaty na Slovensku vyplatia po 15 centov aj za obaly z Maďarska, a to aj bez písmena Z (+ video)

Ilustračné foto N - Tomáš Grečko
Ilustračné foto N – Tomáš Grečko

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Vyskúšali sme, či zálohovacie automaty prijmú aj obaly z Maďarska.
  • Výsledok: Automaty na Slovensku preplatili zhruba každý druhý obal, ktorý sme odtiaľ priniesli. Žiadny z nich nemal označenie Z.
  • Správca zálohovania tvrdí, že to nie je nič, s čím by sa nepočítalo, a slovenský spotrebiteľ na to nedopláca.

Jeden z hlavných argumentov, prečo sa do zálohomatov nesmú vracať postláčané obaly, bol, že to malo zabrániť noseniu obalov zo zahraničia.

Niektoré zahraničné „PET-ky“ a plechovky sa však dajú na Slovensku odovzdať aj tak. Na každom vrátenom kuse človek zarobí 15 centov.

Reportérka Denníka E sa o tom presvedčila na vlastné oči. Počas júla a augusta sme v maďarskom Komárome opakovane nakúpili niekoľko nápojov od najväčších producentov nápojov.

Prázdne obaly sme potom skúsili vrátiť v zálohomatoch na Slovensku. Vyplatili takmer polovicu obalov, niektoré sme však testovali viackrát, aby sme sa uistili, že nejde o odchýlku konkrétneho automatu.

Video: Zálohu vám automat vyplatí aj za fľašu z Maďarska (Autori: Daniela Krajanová, Ondrej Miško) 

Žiadny z týchto obalov z Maďarska nemal označenie Z, teda značku pre obaly zálohované na Slovensku. Pri nákupe v maďarskom Komárome sme ani žiadnu zálohu neplatili. Ak neberieme do úvahy rozdiel v cene nápojov či kurzové rozdiely, celkovo sme zarobili približne 2 eurá.

Niekoľko príkladov, keď zálohomat akceptoval zahraničné obaly

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Obchod

Ochrana prírody

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie