Denník N

Graf dňa: Osud tureckej líry závisí od toho, či Erdogan dovolí centrálnej banke nezávislosť

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

 • Turecká mena sa v reakcii na prekvapivo silné zvýšenie úrokových sadzieb vo štvrtok výrazne posilnila. 
 • Investori sa obávajú, či autokratický prezident nezačne do menovej politiky opäť zasahovať.

Nadšenie investorov z prekvapivej odvahy tureckej centrálnej banky malo krátke trvanie. Už v piatok sa na devízové trhy vrátili obavy, či jej prezident Recep Tayyip Erdogan v politike dramatického zvyšovania úrokových sadzieb dovolí pokračovať.

Turecká centrálna banka deň predtým prekvapila finančné trhy, keď zdvihla základnú úrokovú sadzbu zo 17,5 percenta na 25 percent a nie iba na 20, ako sa čakalo. Analytici už dávno poukazujú na to, že bez radikálneho zvýšenia úrokov inflácia neklesne, s čím však nesúhlasil autoritársky prezident.

Investori preto rozhodnutie centrálnej banky privítali a turecká líra si vo štvrtok oproti doláru pripísala zhruba 5 percent, ukazuje Graf dňa. Na druhý deň už

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Erdoganovo Turecko

  Graf dňa

  Redaktori Denníka E v Grafe dňa vysvetľujú kontext najzaujímavejších dát dňa. Ako newsletter ho posielame každý pracovný deň podvečer.

  Ekonomika, Svet

  Teraz najčítanejšie