Denník N

Graf dňa: Ceny domácich agrokomodít po dva a pol roku konečne medziročne padli, pomohla dobrá úroda

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

 • Odbytové ceny slovenských poľnohospodárov boli v júli o 22 percent nižšie ako pred rokom, pokles potiahli rastlinné výrobky.
 • Klesajúce ceny výrobcov sa s oneskorením prejavia aj v cenách potravín, prenos však budú brzdiť zvýšené náklady na energie a mzdy.

Ceny poľnohospodárskych výrobkov zaznamenali prvý medziročný pokles po dva a pol roku, prispela k tomu nová hojná úroda. Aj keď zlacnenie by sa s časovým odstupom malo premietnuť aj do pultových cien potravín, zvýšené náklady na mzdy alebo dopravu budú tento prenos brzdiť.

Odbytové ceny slovenských poľnohospodárov boli v júli o 22 percent nižšie ako pred rokom, ukazuje Graf dňa z pondelkových údajov štatistického úradu. Prvý medziročný pokles od januára 2021 potiahli rastlinné výrobky, ktoré zlacneli o takmer tretinu, zatiaľ čo produkty živočíšnej výroby boli o 

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Agro

  Graf dňa

  Redaktori Denníka E v Grafe dňa vysvetľujú kontext najzaujímavejších dát dňa. Ako newsletter ho posielame každý pracovný deň podvečer.

  Inflácia

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie