Denník N

Ekonomický newsfilter: OĽaNO hovorí, že pre pokles cien zrejme nebude pomoc domácnostiam s energiami potrebná

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

ak sa vláda, ktorá vzíde zo septembrových volieb, rozhodne skončiť s dotovaním cien elektriny, plynu a tepla, domácnosti čaká v januári prudký nárast cien za energie. Dalo by sa preto čakať, že politické strany sa budú predbiehať v návrhoch opatrení, ako obyvateľov pred tvrdým poklesom životnej úrovne ochrániť.

Ich názory na to, či a koľko by mal štát energie od januára dotovať, zisťovala reportérka Denisa Funtíková. Aj keď je to téma, ktorá bude mať na životnú úroveň obyvateľov ešte väčší dosah ako zdražovanie hypoték či nebodaj údajne premnožené medvede, strany sú zatiaľ skúpe na detaily.

V každom prípade, neprekvapil Hlas, ktorý plánuje ešte štedrejšie dotácie ako dnes. Na druhom konci spektra – a to už môže mnohých čitateľov zaskočiť – je OĽaNO, ktoré nikdy nemalo problém s plošnými sociálnymi opatreniami bez ohľadu na to, ako to zaťaží rozpočet. Podľa hnutia ceny energií tento rok poklesli natoľko, že ďalšia pomoc nie je potrebná.

Dnes sme pre vás pripravili Ekonomický newsfilter, ktorý má 1200 slov, prečítate ho za necelých 5 minút. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Hlas chce ešte štedrejšie energodotácie, podľa OĽaNO už nie sú potrebné  

Slovenské domácnosti zdraženie energií doteraz vďaka veľkorysej pomoci štátu takmer vôbec nepocítili – za elektrinu platia toľko ako pred vojnou na Ukrajine a ceny plynu sú aj po januárovom zdražení hlboko pod trhovými úrovňami. V budúcom roku im však podľa regulátora hrozia viac ako dvojnásobné ceny plynu a elektrina drahšia o 81 percent, ak by sa vláda, ktorá vzíde z volieb, rozhodla pomoc úplne stiahnuť.

To sa, samozrejme, nestane. Okamžité zreálnenie cien energií by spôsobilo skokový nárast inflácie a pokles životnej úrovne a to si po dvoch rokoch neustáleho zdražovania nedovolí žiadna, ani tá najpravicovejšia vláda. Na druhej strane Slovensko potrebuje šetriť, ale doterajšie plošné schémy pomoci sú drahé a benefitujú z nich aj bohatí. Navyše už aj Európska komisia vyzvala členské štáty Únie, aby v budúcom roku s energetickou pomocou domácnostiam skončili.

Ceny energií pre domácnosti budú preto závisieť od novej vlády. Najmä plynu, keďže pri elektrine platí až do roku 2027 dohoda o lacných dodávkach od Slovenských elektrární. Aj tam však podľa regulačného úradu hrozí 10- až 20-percentný nárast koncovej ceny, ktorý spôsobia vyššie poplatky. Reportérka Denisa Funtíková sa preto pýtala politických strán, či a ako plánujú dotovať energie, a odpovede hľadala aj v predvolebných programoch.

Čo o cenách energií v budúcom roku hovoria politické strany:

Dnes na dennike.sk

Agro

Ceny energií

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

Inflácia

Rozpočet a dlh

Ekonomika

Zdroj: Gabrielle Ribeiro, Unsplash

Teraz najčítanejšie