Denník N

Dubnickej zbrojovke záhadne nestúpli tržby, hoci vyrába mimoriadne žiadané delostrelecké náboje

ZVS holding vyrába delostrelecké granáty niekoľkých typov, ktoré sa líšia cenou i výkonom. Majú dostrel od 18 až po 43 kilometrov - v prípade použitia špeciálnych náloží. Foto - ZVS
ZVS holding vyrába delostrelecké granáty niekoľkých typov, ktoré sa líšia cenou i výkonom. Majú dostrel od 18 až po 43 kilometrov – v prípade použitia špeciálnych náloží. Foto – ZVS

Exminister Jaroslav Naď hovorí, že v dôležitej zbrojovke ZVS holding je štát v nevýhodnej pozícii oproti zbrojárovi Michalovi Strnadovi, aj keď obaja držia polovičný podiel.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

V súvislosti s Putinovou vojnou proti Ukrajine už mnohokrát zaznelo, že ide do veľkej miery o vojnu delostrelectiev. Dopyt po nábojoch do ďalekonosných húfnic sa po februári 2022 výrazne zvýšil nielen na Ukrajine, ale aj v ďalších štátoch, ktoré potrebujú doplniť armádne sklady.

Cena delostreleckých granátov kalibru 155 milimetrov už vlani podľa zdrojov Denníka N skočila z približne 3 600 eur za kus na zhruba 5 000 eur.

Za strategickú komoditu ich označila Európska únia, ktorá sa rozhodla mimoriadne vyčleniť 500 miliónov eur na zvýšenie ich výroby v európskych krajinách.

Slovensko má v tomto smere šťastie, na jeho území funguje etablovaný výrobca delostreleckých granátov, polovičný podiel v ňom dokonca drží štát. Konkrétne je to zbrojovka ZVS holding z Dubnice nad Váhom, ktorá zamestnáva takmer 400 ľudí.

No podľa doteraz zverejnených hospodárskych výsledkov si ZVS holding akoby ani nevšimol, že prebieha vojna. Za minulý rok mu nestúpol zisk a dokonca ani tržby – na rozdiel od viacerých iných firiem v slovenskom zbrojárstve.

Podľa databázy FinStat vykázal ZVS holding vlani približne rovnaké výsledky ako v roku 2021.

Už vlani avizovali dvojnásobnú výrobu

Riaditeľ ZVS holding Pavol Čahoj pritom ešte v novembri Denníku E hovoril, že v jeho firme nabehli po začiatku agresie na dvojnásobnú výrobu munície kalibru 155 milimetrov. Kým v predvojnovom roku 2021 produkovala 25-tisíc delostreleckých granátov, minulý rok sa chystala vyrobiť rekordných 50-tisíc kusov.

Ako je teda možné, že to na zverejnených výsledkoch vôbec nevidieť?

Celá záhada môže mať dve rôzne vysvetlenia (prípadne kombináciu oboch). Prvé vysvetlenie ponúklo ministerstvo obrany, ktoré drží vo firme ZVS holding polovičný podiel. Podľa úradníkov ministra Martina Sklenára sa nič zásadné nedeje. Výroba riadne bežala a beží a zvýšené tržby sa prejavia vo vyúčtovaní za rok 2023.

„Medzi zvýšením výrobných kapacít, samotnou výrobou a následným predajom je rozdiel. Je úplne normálne a štandardné, že jednotlivé obchodné transakcie prekračujú rámec kalendárneho roka a tržby z predaja sa premietnu až v ďalšom roku,“ uviedol hovorca Matúš Pacinda.

Alternatívne vysvetlenie

Je tu však ešte aj iné možné vysvetlenie, o ktorom sa špekuluje aj v zbrojárskych kruhoch

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Priemysel

    Vojenské nákupy

    Vojna na Ukrajine

    Ekonomika

    Teraz najčítanejšie