Denník N

Ekonomický newsfilter: Začnime možnosť slovenského bankrotu brať vážne

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

Slováci už majú skúsenosti s úpadkom rôznych firiem, bánk či investičných spoločností, ale bankrot štátu je pre mnohých niečo nepredstaviteľné. Konštantín Čikovský vysvetľuje, prečo treba túto možnosť brať vážne.

Už nestačí, keď budúca vládna koalícia nebude pokračovať v populistických rozdávačkách z posledných dvoch rokov. Ak Slovensko nezačne šetriť, investori si za jeho dlhopisy začnú pýtať čoraz väčšiu rizikovú prirážku, až kým ho neprestanú financovať úplne. Urýchliť to môžu turbulencie na globálnych finančných trhoch, ktoré so Slovenskom nebudú mať ani priamy súvis.

Čísla už roky ukazujú, že Slovensko žije nad svoje pomery. Z predvolebných sľubov niektorých politikov však vyžaruje úplný opak. Svojho času to isté hovorila radikálna ľavicová grécka strana Syriza, ale keď uprostred dlhovej krízy prevzala vládu, krajina musela aj tak realizovať drastické úsporné opatrenia, ktoré im výmenou za stovky miliárd výhodných pôžičiek nadiktovala Európska únia, Európska centrálna banka a Medzinárodný menový fond.

Ekonomický newsfilter pred predĺženým víkendom má zhruba 1200 slov, prečítate ho za 5 minút. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Slovensko zaostáva v investíciách do výroby batérií   

Slovensko je síce vo výrobe áut na obyvateľa svetovou jednotkou, ale v kľúčovej oblasti pre budúcnosť automobilovej dopravy zaostáva. Aj keď automobilky smerujú k výlučnej výrobe elektromobilov, žiaden veľký investor zatiaľ neoznámil zámer vybudovať tu závod na výrobu batérií.

Súboj o investície v strednej a východnej Európe zatiaľ vyhráva Maďarsko, kde by do konca dekády mali fungovať továrne na baterky s celkovom kapacitou 250 GWh, vypočítali analytici Erste Bank z oznámených projektov. Udomácňujú sa tam najmä

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

Ekonomika

Teraz najčítanejšie

Zdroj: Gabrielle Ribeiro, Unsplash