Ekonomický newsfilter: Začnime možnosť slovenského bankrotu brať vážne
➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Dobrý deň,
Slováci už majú skúsenosti s úpadkom rôznych firiem, bánk či investičných spoločností, ale bankrot štátu je pre mnohých niečo nepredstaviteľné. Konštantín Čikovský vysvetľuje, prečo treba túto možnosť brať vážne.
Už nestačí, keď budúca vládna koalícia nebude pokračovať v populistických rozdávačkách z posledných dvoch rokov. Ak Slovensko nezačne šetriť, investori si za jeho dlhopisy začnú pýtať čoraz väčšiu rizikovú prirážku, až kým ho neprestanú financovať úplne. Urýchliť to môžu turbulencie na globálnych finančných trhoch, ktoré so Slovenskom nebudú mať ani priamy súvis.
Čísla už roky ukazujú, že Slovensko žije nad svoje pomery. Z predvolebných sľubov niektorých politikov však vyžaruje úplný opak. Svojho času to isté hovorila radikálna ľavicová grécka strana Syriza, ale keď uprostred dlhovej krízy prevzala vládu, krajina musela aj tak realizovať drastické úsporné opatrenia, ktoré im výmenou za stovky miliárd výhodných pôžičiek nadiktovala Európska únia, Európska centrálna banka a Medzinárodný menový fond.
Ekonomický newsfilter pred predĺženým víkendom má zhruba 1200 slov, prečítate ho za 5 minút. Pripravil Radoslav Tomek.
1. Slovensko zaostáva v investíciách do výroby batérií
Slovensko je síce vo výrobe áut na obyvateľa svetovou jednotkou, ale v kľúčovej oblasti pre budúcnosť automobilovej dopravy zaostáva. Aj keď automobilky smerujú k výlučnej výrobe elektromobilov, žiaden veľký investor zatiaľ neoznámil zámer vybudovať tu závod na výrobu batérií.
Súboj o investície v strednej a východnej Európe zatiaľ vyhráva Maďarsko, kde by do konca dekády mali fungovať továrne na baterky s celkovom kapacitou 250 GWh, vypočítali analytici Erste Bank z oznámených projektov. Udomácňujú sa tam najmä