Denník N

Panel expertov Ódorovi: Verejné financie sú v rozvrate, vláda musí stihnúť pripraviť alternatívy šetrenia

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Do volieb zostáva mesiac a verejnú debatu zahltí množstvo chytľavých, no aj nepodstatných tém. Pre úradnícku vládu Ľudovíta Ódora je to posledná príležitosť, ako preniesť diskusiu späť na zem.

Súčasný kabinet nemá oporu v parlamente, čo oslabuje jeho kompetencie. Má však šancu vyzdvihnúť témy, ktoré politici podceňujú, a je zodpovedné ich otvárať. V zostávajúcich týždňoch ešte môžu Ódorovi ministri priniesť rozhodnutia, ktoré už neznesú odklad a nie je rozumné s nimi čakať na vládu s podporou parlamentu.

Denník E sa pýtal šiestich slovenských ekonómov, ktoré opatrenia by to mali byť. Zhodujú sa, že vláda by mala debatu stočiť ku konsolidácii verejných financií a pripraviť rôzne varianty, ako ich ozdraviť pre rôzne potenciálne budúce vlády.

Aktuálna otázka v Paneli expertov Denníka E znela:

Čo by mala ešte určite dotiahnuť a zmeniť Ódorova vláda a ako môže aspoň uľahčiť rozhodovanie a prácu ďalšej garnitúry?

Odpovedali: Vladimír Baláž, Maroš Ovčarik, Ivan Mikloš, Libor Melioris, Martin Smatana, Martin Kahanec

Stručný výber z odpovedí:

Vláda pripravuje variantné návrhy na zvýšenie udržateľnosti verejných financií. To je presne to, čo by mala odovzdať tej nasledujúcej. Odložiť by mala politické kauzy. Nevieme, aká bude nová vláda,

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ľudovít Ódor

Panel expertov

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie