Denník N

Graf dňa: Inflácia v eurozóne v auguste stagnovala, ECB môže preto opäť pritvrdiť

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • V auguste rástla inflácia v takmer polovici eurozóny, mohli za to hlavne energie.
  • Ceny na Slovensku rástli najpomalšie za viac než rok, no stále rýchlejšie ako v ostatných krajinách platiacich eurom.

Inflácia v eurozóne prestala klesať, čo môže podľa ekonómov presvedčiť Európsku centrálnu banku (ECB), aby pokračovala v šnúre zvyšovania úrokových sadzieb. Slovensko aj tretí mesiac v rade vedie rebríček zdražovania v krajinách platiacich eurom.

Spotrebiteľské ceny v eurozóne rástli v auguste rovnako ako v predchádzajúcom mesiaci 5,3-percentným medziročným tempom, čo bolo rýchlejšie, ako predpovedali ekonómovia, ukazuje Graf dňa z piatkového rýchleho odhadu Eurostatu. Na Slovensku bola inflácia meraná európskou metodikou síce prvýkrát po 15 mesiacoch jednociferná, aj tak však zostala najvyššia v 20-člennom menovom bloku

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Graf dňa

Redaktori Denníka E v Grafe dňa vysvetľujú kontext najzaujímavejších dát dňa. Ako newsletter ho posielame každý pracovný deň podvečer.

Inflácia

Ekonomika

Teraz najčítanejšie