Denník N

Firemný newsfilter: Babiš končí v médiách, kúpele sa z covidu ešte stále neotriasli a Arcu si už porciujú najväčší veritelia

Andrej Babiš predáva svoje médiá aj preto, že česká legislatíva politikom ešte viac sťažuje ich vlastníctvo. Foto – Deník N/Gabriel Kuchta
Andrej Babiš predáva svoje médiá aj preto, že česká legislatíva politikom ešte viac sťažuje ich vlastníctvo. Foto – Deník N/Gabriel Kuchta

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Tohtoročná úroda obilnín na Slovensku by mala byť ešte vyššia, ako napovedali prvé očakávania z júna. Pri väčšine plodín vzrastie produkcia dvojciferným tempom od 17 až do 33 percent, pri kukurici bude nárast dokonca až 50-percentný. Iba slnečnice bude zhruba rovnako ako vlani a produkcia hrachu sa očakáva o desatinu nižšia.

Farmári ale aj tak nerátajú so zopakovaním 350-miliónového zisku z vlaňajška. Lebo lepšia úroda zníži ceny, tento rok dostanú aj menej mimoriadnych dotácií a ešte sa boja aj ďalšieho tlaku lacnejšieho obilia z Ukrajiny.

Ministerstvo hospodárstva rozdelí podnikateľom peniaze z plánu obnovy na stovky nabíjačiek pre elektromobily. V prvej výzve, spustenej koncom augusta, je na to k dispozícii viac než šesť miliónov eur. Ďalšie podobné výzvy majú byť vyhlasované každé tri mesiace.

Z podpory je možné zaplatiť najviac polovicu oprávnených výdavkov, pri bežných nabíjačkách je strop podpory 1500 eur na jednu, pri rýchlych 14 500 eur. Nabíjačky musia byť pritom prístupné aj širokej verejnosti.

Slovensko chce znásobiť počet nabíjačiek tak, aby ich v roku 2030 bolo viac než 6 000.

Všetko ostatné dôležité z domácich firiem zhrnul Ivan Haluza do 2 200 slov, čo je 9 a pol minúty čítania.


1. Babiš opúšťa médiá. Novým vlastníkom Hospodárskych novín by sa mal stať majiteľ nováckej chemičky Fortischem Karel Pražák

Vydavateľstvo Mafra, ktoré ovládal zverenský fond bývalého českého premiéra Andreja Babiša, by mal odkúpiť iný veľký český podnikateľ – majiteľ skupiny Kaprain Karel Pražák. Informuje o tom český server E15 s tým, že práve Pražák mal za Mafru ponúknuť najvyššiu cenu.

Prečo je to dôležité pre Slovensko:

 • Mafra ovláda hlavne české médiá na čele s Lidovými novinami, MF Dnes, hudobnou televíziou Óčko a rádiom Impuls, no cez slovenské dcérske vydavateľstvo ovláda aj tunajšie Hospodárske noviny a množstvo spoločenských magazínov, ako je Rytmus života či Eurotelevízia a mesačník Stratégie.
 • Pražák na Slovensku ovláda jednu z najväčších domácich chemičiek – novácky Fortischem.
 • O Mafru sa mala zaujímať aj česká zbrojárska rodina Strnadovcov, ktorá je spolu so štátom najsilnejším hráčom slovenskej zbrojárskej výroby, no ponuka Pražáka má byť pre Babiša zaujímavejšia.

Prečo chce Pražák Mafru:

 • O médiá sa už dlhšie zaujíma viacero majetných Čechov aj Slovákov. Vyhlasujú, že v nich vidia zaujímavé zisky, no skryte ich láka aj to, že si cez ne budú môcť zvyšovať svoj vplyv na politikov.
 • Babišova rodina predáva Mafru v jednom balíku aj s českou chemičkou Synthesia, ktorá môže Pražáka lákať ešte oveľa viac ako samotné vydavateľstvo. Práve chemický priemysel je totiž jeho najsilnejšou biznisovou nohou a navyše Synthezie je po útokoch Ruska na Ukrajinu veľmi perspektívna svojou výrobou nitrocelulózy. Tá sa totiž využíva na výrobu aktuálne veľmi žiadanej munície.
 • Časom sa môže stať, že Pražák si nechá iba Synthesiu a Mafru predá. Tak by sa mohli do hry o ňu vrátiť aj Strnadovci či veľký český investor z energetiky Pavel Tykač. Ten sa o Mafru zaujímal už v skoršom období.
Karel Pražák. Foto – Kaprain

Prečo Babiš Mafru predáva:

 • Agrofert rodiny Babišovcov len nedávno prevzal veľkého rakúskeho výrobcu hnojív Borealis. Išlo o nákladnú transakciu v jeho nosnom agrochemickom biznise, a tak by chcel časť svojich doplnkových aktív teraz holding, naopak, aj speňažiť.
 • Nové prísnejšie české zákony ešte viac sťažujú politikom vlastníctvo médií. Ak chce Babiš zostať v politike, Mafru musí predať.

2. Slovenským kúpeľom už počet hostí zasa rýchlo rastie, no mnohé majú stále horšie finančné výsledky ako pred covidom

Kúpeľom na Slovensku vlani druhý rok v rade pribudlo klientov, no stále nedosiahli ešte úroveň spred covidu. Vlani sa v nich liečilo 162-tisíc pacientov, čo je medziročne až o 40 percent viac. No v porovnaní s posledným predcovidovým rokom 2019 návštevnosť stále zaostala o skoro 13 percent.

Vyplýva z dát Národného centra zdravotníckych informácií.

Čo je ale najhoršie, mnohým kúpeľom sa dodnes nepodarilo zlepšiť hospodárenie a naďalej ich zaťažujú staršie covidové straty.

Ako sa ďalej trápi väčšina kúpeľov:

 • Najväčší hráč domáceho kúpeľníctva, ktorým

  Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Automobilový priemysel

Firemný newsfilter

Nové informácie o slovenských podnikoch sumarizuje každý piatok skúsený firemný reportér Ivan Haluza.

Firmy

Médiá

Zdravotníctvo

Ekonomika

Zdroj: Gabrielle Ribeiro, Unsplash

Teraz najčítanejšie