Denník N

Američania milujú svoje igelitky a nedajú si ich vziať

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Po dvoch mesiacoch v Česku som zabudla, že ísť na nákup v Amerike spravidla znamená priniesť si domov desiatky igelitových tašiek.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Za igelitky sa na Floride zväčša neplatí, automaticky ich tu dávajú pri nákupe. A keďže vo väčšine supermarketov ukladajú nákup do tašiek zákazníkom predavači, práve oni rozhodujú, koľko si ich domov odnesiete.

A treba povedať, že americkí predavači sú na igelitky štedrí. Tašky sa tu nevyrábajú z pevného ​​silného plastu, ale z jemného, ​​na ktorý sa spotrebuje menej materiálu. Nevýhodou je, že sa trhajú, takže predavači často balia tovar do viacerých tašiek naraz. Fľaše, krabice mlieka alebo čokoľvek trochu ťažšie ide hneď do zdvojených tašiek. Predavači pritom jednotlivé druhy potravín od seba oddeľujú, ako keby mohla jedna druhú niečím nakaziť.

„Pokojne tie banány dajte k mäsu,“ hovorím predavačke, keď vidím, ako mi jedno balenie hermeticky uzavretého hovädzieho dáva do igelitky zvlášť a banány tiež. „Ale aby sa vám to neušpinilo!“ vysvetľuje mi pani starostlivo.

„Veď tie banány ošúpem, tak to je v poriadku, nie?“ skúsim namietnuť.

Všetko sa však deje tak rýchlo, že už mám v nákupnom vozíku ďalších päť tašiek. V každej z nich sú dve, najviac tri veci.

Moje európske srdce mi trhá, keď pozorujem, s akou samozrejmosťou si ľudia odvážajú koše plné tovaru nabaleného v dvadsiatich či tridsiatich igelitkách. Málokto si tu nosí vlastné tašky. Je to prácnejšie, človek na to musí vopred myslieť, mať tašky nachystané a po vyložení nákupu ich zase dať do auta, aby tam boli pripravené, keď opäť pôjde nakúpiť.

Nákup, ktorý by sa v Česku vošiel do dvoch väčších tašiek, priveziete na Floride aspoň v dvadsiatich igelitkách. Foto Deník N – Jana Ciglerová

Najjednoduchšie je dať si to všetko nabaliť v obchode a tašky doma vyhodiť. A to je presne to, čo s nimi väčšina ľudí okolo mňa aj robí: hneď ich vyhodia do koša. Ja sa ich snažím aspoň nejako zužitkovať a používam ich do malých odpadkových košov v kúpeľni alebo na toalete, ale aj tak ich máme doma prebytok a nikdy sme nepoužili všetky prinesené tašky.

Niekedy ich aj prevážam

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Americký denník

    Obchod

    Životné prostredie

    Ekonomika, Svet

    Teraz najčítanejšie