Denník N

Fico si vymýšľal. Lidl a Kaufland na zdražení potravín neryžovali a Tescu dokonca zisk spadol

Robert Fico v parlamente. Foto – TASR
Robert Fico v parlamente. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

 • Viacerí politici na čele s predsedom Smeru Robertom Ficom, ako aj niektorí potravinári a farmári tvrdili, že siete supermarketov môžu zneužívať zdražovanie potravín na neprimerané zisky.
 • Výsledky najväčších predajcov to však nepotvrdzujú. Lidl a Kaufland svoje zisky síce vlani zvýšili, no len o pár percent. Tescu dokonca profit klesol o takmer štvrtinu.

Predseda Smeru Robert Fico už na jar vyhlásil, že obchodné reťazce klamú spotrebiteľov, zisky im prudko rastú, a ak sa dostane do vlády, z týchto zvýšených profitov by im zobral. Výsledky tuzemských sietí za minulý rok však ukazujú, že Fico si vymýšľal. Potvrdzujú to už aj čerstvé výsledky troch najväčších reťazcov.

Nemeckému Lidlu a Kauflandu zisk podrástol len v takej miere, ako bolo u nich bežné aj v skorších rokoch. Ich zisky zároveň rástli menej ako tržby. Slovenská sieť britského Tesca dokonca vlani zaznamenala pokles zisku o skoro štvrtinu.

Zisky sa vlani zásadne nezvýšili ani menším reťazcom, ktoré zverejnili svoje účtovné závierky už skôr.

Ako sa vlani darilo najsilnejšej trojke

 • Slovenskému Lidlu vlani narástol zisk o osem percent zo 147 na 159 miliónov eur. No tržby mu rástli ešte výraznejšie. Až o 14 percent na bezmála 1,9 miliardy eur.

  Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Firmy

  Kvalita potravín

  Obchod

  Odvod pre reťazce

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie