Denník N

Graf dňa: Vývoj reálnych miezd sa preklápa do plusových čísel

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Nominálne mzdy v druhom štvrťroku 2023 rástli najrýchlejšie za dva roky. Spolu s nižšou infláciou sa vďaka tomu výrazne spomalil pokles reálnych miezd.
  • Platy očistené o infláciu by sa mohli podľa ekonómov prehupnúť do kladných čísel už v tomto kvartáli.

Vývoj reálnych miezd na Slovensku sa po zhruba ročnom prepade otáča naspäť do plusových hodnôt. V predchádzajúcom kvartáli sa platy očistené o rast cien znížili už len mierne a v tom aktuálnom by už mali podľa ekonómov rásť. Za zlepšením je prudké zvyšovanie nominálnych miezd a miernejšia inflácia.

Reálna mzda sa v druhom štvrťroku 2023 medziročne znížila o dve percentá, je to však najlepší výsledok za predchádzajúci rok, ukazuje Graf dňa z údajov Štatistického úradu SR

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Graf dňa

Redaktori Denníka E v Grafe dňa vysvetľujú kontext najzaujímavejších dát dňa. Ako newsletter ho posielame každý pracovný deň podvečer.

Inflácia

Ekonomika

Teraz najčítanejšie