Denník N

Po odchode SNS z vlády prudko padol, vlani Kvietikov železničný podnik zase skokovo narástol

Košickým Železničným stavbám rodiny Kvietikovcov sa po páde znova darí, aj keď SNS už vo vláde železnice neriadi Foto – Tasr, Denník N, Železničné stavby
Košickým Železničným stavbám rodiny Kvietikovcov sa po páde znova darí, aj keď SNS už vo vláde železnice neriadi Foto – Tasr, Denník N, Železničné stavby

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

 • Podniku Železničné stavby Košice sa výrazne prepadol biznis v roku 2020, keď odišla z vlády SNS. Tá je blízka investičnej skupine Slavia Capital, ktorá Železničné stavby ovláda.
 • Vlani však podnik prekvapivo zvýšil svoje tržby na päťnásobok a vrátil sa aj do zaujímavých ziskov.
 • Je za tým aj to, že sa mu po odmlke znova darí v tendroch štátnych železníc.
 • Podnik je jedným z posledných cennejších aktív Slavie.

Investičná skupina Slavia Capital, ktorú spoluvlastnia podnikatelia Peter Gabalec a Martin Kvietik, začala upadať už po globálnej finančnej kríze z rokov 2008 a 2009.

Jej pád, spojený rozpredajom biznisu, však výrazne zrýchlila kauza Dobytkár, v ktorej je Kvietik obžalovaný z korupcie. Ďalším dôvodom bolo to, že po posledných voľbách sa už do vlády nedostala jemu blízka strana SNS.

Jedna z posledných firiem Slavie však vlani mimoriadne prekvapila. Železničné stavby Košice, ktoré budujú aj opravujú železničné trate, po odchode vlády Smeru a SNS síce prudko padli, lebo prišli o bohaté štátne zákazky, no vlani svoje tržby dostali na ešte vyššie úrovne ako za vládnutia SNS a zo strát sa zasa vrátili aj do zisku.

Za pozdvihnutím podniku, ktorý dnes už podľa registra konečných užívateľov výhod nevlastnia pôvodní lídri Slavie, ale viacerí iní členovia Kvietikovej rodiny, je aj to, že sa

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Firmy

  Kauza Dobytkár

  SNS

  Železnice

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie