Denník N

Koľko a ako by strany šetrili, keby sa po voľbách dostali do vlády

Ilustrácia - T. G. s Midjourney
Ilustrácia – T. G. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Politické strany pred voľbami hovoria, že nebudú zvyšovať dane z práce ani škrtať sociálne dávky.
  • Žiadna z nich nespochybnila, že konsolidácia verejných financií je nevyhnutná. 
  • Niektoré uviedli, že by šetrili pol percenta HDP ročne, podľa rozpočtovej rady to stačiť nebude. 

Ozdravenie verejných financií nie je pre politikov pred septembrovými voľbami veľkou témou. Síce hovoria, že máme vysoký deficit rozpočtu a že nejakú konsolidáciu potrebujeme, ale menej konkrétne sa vyjadrujú o tom, čo presne by s tým robili, keby boli súčasťou budúcej vlády.

Podľa Európskej komisie má pritom Slovensko najhoršiu udržateľnosť verejných financií v EÚ. V tomto aj v budúcom roku nám v rámci Únie predpovedá najvyšší deficit. Rozpočtová rada varuje, že máme dve volebné obdobia na to, aby sme verejné financie ozdravili, inak nám to finančné trhy zrátajú a štát môže dokonca zbankrotovať. Dotklo by sa to životnej úrovne každého občana a štát by s tým už nemohol veľa urobiť.

Politických strán, ktoré majú podľa prieskumov šancu dostať sa po voľbách do parlamentu, sme sa preto spýtali, ako by budúca vláda mala šetriť. Vychádzali sme aj z toho, čo o tom hovoria politici na tlačových konferenciách.

Stručný záver je, že strany nechcú zvyšovať dane z práce ani znižovať sociálne dávky a dôchodky. Len niektoré pripúšťajú väčšie zdanenie spotreby alebo bánk a monopolov. Viaceré strany hovoria, že chcú podporovať ekonomický rast, čo by podľa nich pomohlo s konsolidáciou verejných financií. Hovoria o podpore podnikateľského sektora a o presune zdrojov z centrálnej úrovne do regiónov.

Aké veľké šetrenie navrhujú

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Rozpočet a dlh

Voľby 2023

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie