Denník N

Energofirmu Tkáča a Křetínskeho obišlo vládne dodanenie, aj keď jej zisky vojna zvýšila podobne ako Slovnaftu

Košíc.cz majoritne ovládajú Daniel Křetínský a Patrik Tkáč. Foto - EPH, archív Patrika Tkáča
Košíc.cz majoritne ovládajú Daniel Křetínský a Patrik Tkáč. Foto – EPH, archív Patrika Tkáča

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Keď sa rafinérii Slovnaft v dôsledku vojnového zdraženia palív vlani zvýšil zisk, politici jej zaviedli špeciálnu daň.
  • Takmer rovnakým tempom však vzrástol profit inej veľkej energofirme, ktorú spoluvlastnia Patrik Tkáč a Daniel Křetínský. Tá však dodanená nebola.
  • Doteraz nezverejnila svoje hospodárske výsledky, jej mimoriadny zisk predznamenáva iba vysoká výplata dividend.

Z veľkého dodaňovania energofiriem, ktoré podľa viacerých politikov zarábali na zdražení energií, napokon na Slovensku veľa nebolo. Dodatočnú daň vo výške viac ako 400 miliónov eur má za minulý rok zaplatiť len bratislavská rafinéria Slovnaft v rukách maďarského MOL-u po tom, čo sa jej zisk pred zdanením medziročne zvýšil viac než trojnásobne na 1 miliardu eur.

V domácom biznise je však ešte jedna veľká energetická firma, ktorej zisk vystrelil hore obdobným spôsobom ako Slovnaftu, no tú už politici nezdanili.

Vytiahnuť by z nej mohli zrejme až 100 miliónov eur, keby použili podobné dodanenie s 55-percentnou mimoriadnou sadzbou, akú platí Slovnaft.

Touto firmou

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Dane a odvody

Firmy

Ekonomika

Teraz najčítanejšie