Denník N

Zelený newsfilter: Snubné diamanty sú lacnejšie a niektoré aj ekologickejšie

Ilustrácia - T. G. s Midjourney
Ilustrácia – T. G. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Diamanty vyrobené v laboratóriu sa nijako nelíšia od kameňov vydolovaných zo zeme. Ide o tie isté molekuly uhlíka v tej istej štruktúre. Žiadny „fejk“.

Líšia sa však v tom, že pri ich výrobe nezomierajú ľudia v baniach či v občianskych vojnách a neostávajú po nich zdevastované kilometre štvorcové zeme.

To neznamená, že by laboratórne diamanty nezanechávali žiadnu ekologickú stopu – na ich výrobu sa spotrebuje veľa energie, čo je problém v krajinách, ktoré spaľujú najmä uhlie. No laboratóriá sa – na rozdiel od baní – dajú presunúť napríklad bližšie k vodným či solárnym elektrárňam.

Analytici už dlho predpovedajú, že laboratórne diamanty spôsobia aj pokles cien drahých kameňov. To sa podľa všetkého práve deje, hoci ešte nie je jasné, či natrvalo.

Prvá správa Zeleného newsfiltra tentoraz nepoteší tých, ktorí dúfali, že na diamantoch rozprávkovo zbohatnú. A poteší tých, ktorí nad diamantovým prsteňom rozmýšľali, no obávali sa jeho krvavého pôvodu či ekologických následkov.

Dnešné vydanie Zeleného newsfiltra má 1 590 slov a prečítate ho za 8 minút. K dispozícii je aj ako podcast pre predplatiteľov. Nájdete ho v aplikácii Denníka N alebo na webe v hornej časti newsfiltra.


1. Diamanty sú navždy, aj tie laboratórne

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Klimatická kríza

Ochrana prírody

Príroda

Zelený newsfilter

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie