Denník N

Voľby 2023

Smer
25,04 %
Hlas
17,04 %
PS
11,68 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
9,11 %
KDH
7,45 %
SNS
6,06 %
Aliancia
5,98 %
Republika
5,48 %
SaS
4,19 %
Sme rodina
2,63 %
Demokrati
2,35 %
ĽSNS
0,98 %
KSS
0,41 %
Piráti
0,40 %
Modrí
0,30 %
Maďarské fórum
0,17 %
SOS
0,10 %
Princíp
0,09 %
My Slovensko
0,09 %
Srdce
0,09 %
Karma
0,06 %
Spravodlivosť
0,05 %
SHO
0,05 %
Vlastenecký blok
0,04 %
SDKÚ
0,02 %
Aktualizované 0:50
23,17 % spočítaných okrskov
Prejsť na výsledky

Štátny manažér už pred tromi rokmi upozornil, že Česi možno kopírujú húfnicu Zuzana

Bývalý šéf firmy Konštukta sa v novembri 2020 obrátil na českú firmu Excalibur Army a vyčítal jej možné kopírovanie súčiastok z húfnice Zuzana pre český projekt Dita (vpravo). Foto - N/Excalibur
Bývalý šéf firmy Konštukta sa v novembri 2020 obrátil na českú firmu Excalibur Army a vyčítal jej možné kopírovanie súčiastok z húfnice Zuzana pre český projekt Dita (vpravo). Foto – N/Excalibur

Bývalý riaditeľ štátnej zbrojovky Konštrukta už v novembri 2020 opisoval podozrenia z možnej priemyselnej krádeže, ktoré koncom augusta prezentoval aj náčelník slovenského delostrelectva.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V novembri 2020 poslal vtedajší šéf štátnej zbrojovky Konštrukta Defence Roman Ušiak rázny list českej firme Excalibur Army. Jeho predmet znel: „Upozornenie na podozrenie z nekalosúťažného konania.“

Reagoval tak na prezentáciu českej húfnice s názvom Dita, ktorú vyvinul holding vplyvného českého zbrojára Michala Strnada – oficiálne vlastnými silami. Ušiak v liste napísal, že tento výrobok možno obsahuje súčiastky zhodné so súčiastkami slovenskej húfnice Zuzana, ktorej výrobcom je práve dubnická firma Konštrukta.

„Časti produktu zobrazeného a opísaného v prezentácii samohybnej kanónovej húfnice Dita, napríklad úsťová brzda, hlaveň, kolíska, elevačné časti, nabíjacie zariadenia, podávače, lafeta, sa javia ako takmer identické s predmetnými časťami samohybnej kanónovej húfnice Zuzana,“ písal Ušiak.

List poslal v kópii aj štátnym inštitúciám, konkrétne ministerstvu obrany, ktoré viedol Jaroslav Naď (dnes Demokrati), a ministerstvu hospodárstva, to viedol Richard Sulík (SaS). Ich zástupcovia tak dostali informáciu, že v Česku vzniká možná kópia slovenskej húfnice, ktorej vývoj v minulosti financoval štát.

„Máme podozrenie, že v súvislosti s výrobou, prezentáciou, prípadne predajom húfnice s názvom Dita mohlo a môže dôjsť k porušeniu

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Vojenské nákupy

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie