Denník N

Prečo zdravotníctvo nie je témou kampane? Pripravili sme päť vecí, v ktorých musí nová vláda rýchlo konať

Foto N - Peter Lázár
Foto N – Peter Lázár

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]

Na výmenu kĺbov dnes pacienti čakajú aj rok. Ak si niekto chce nájsť špecialistu, lebo potrebuje odborné vyšetrenie, je to v mnohých regiónoch nemožné. Nie je výnimočné, že jeden pľúcny lekár má na starosti spád so 70-tisíc ľuďmi.

Polovica pediatrov je v dôchodkovom veku. Veľký rozdiel to nie je ani pri všeobecných lekároch pre dospelých. V Banskej Bystrici ordinuje všeobecný lekár, ktorý má 96 rokov a stále má veľa pacientov.

Jednou z najdôležitejších tém, ktorou sa nová vláda bude musieť urýchlene zaoberať, hoci o nej v predvolebnej kampani veľmi nepočuť, je zdravotníctvo. Na nového ministra čakajú nahnevaní zdravotníci, frustrovaní pacienti a rozpadajúce sa nemocnice v dlhoch, ale aj dôležité dokumenty a zákony, ktoré bude musieť do konca roka schváliť.

Zhrnuli sme päť

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Bratislavské nemocnice

    Voľby 2023

    Zdravotníctvo

    Ekonomika, Slovensko

    Teraz najčítanejšie