Denník N

Bývalý partner J&T otvára najväčšiu stredoeurópsku farmu pre sliepky vo voľnom výbehu

Chovy nosníc na vajcia skupiny Sanagro Foto N - Vladimír Šimíček
Chovy nosníc na vajcia skupiny Sanagro Foto N – Vladimír Šimíček
 • Pri Senici sa rozbieha najväčšia stredoeurópska farma na chov nosníc vo voľnom výbehu, pokryje vyše percenta  spotreby vajec na Slovensku.
 • Vajcia z tejto farmy sú vítanou náhradou za produkciu z klietkových chovov, ktorá sa v EÚ skončí v roku 2027.
 • Novú farmu vybudoval Martin Fedor, pre ktorého je dnes poľnohospodárstvo popri IT a telekomunikáciách ďalším kľúčovým biznisom.

Bývalý partner investičnej skupiny J&T Martin Fedor, ktorý už niekoľko rokov podniká so svojou skupinou Sanagro aj v domácom poľnohospodárstve, začiatkom predminulého roka oznámil, že popri chove hovädzieho dobytka, oviec a pestovaní obilia a olejnín sa chce vo veľkom pustiť aj do produkcie vajec. Vlani otvoril prvú menšiu farmu na biovajcia a teraz v lokalite Horné Suroviny, ktorá patrí k Senici, otvára najväčšiu stredoeurópsku farmu pre sliepky vo voľnom výbehu.

Nová produkcia je pre krajinu o to dôležitejšia, že vajcia z klietkových chovov, ktoré na Slovensku dominujú, už zostanú na trhu len pár rokov. Keďže poskytujú sliepkam najmenej životného priestoru, EÚ ich zakazuje a aj stále viac spotrebiteľov žiada vajcia z iných pre nosnice prirodzenejších chovov.

Veľkosť novej produkcie

 • Nová farma Fedorovho Sanagra bude chovať 37-tisíc nosníc na celkovej ploche 15 hektárov, čo je

  Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Agro

  Firmy

  Kvalita potravín

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie