Denník N

Voľby 2023

Smer
25,25 %
Hlas
17,30 %
PS
11,37 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
8,92 %
KDH
7,54 %
SNS
6,05 %
Aliancia
5,91 %
Republika
5,56 %
SaS
4,09 %
Sme rodina
2,67 %
Demokrati
2,31 %
ĽSNS
1,01 %
KSS
0,42 %
Piráti
0,41 %
Modrí
0,29 %
Maďarské fórum
0,17 %
Princíp
0,10 %
SOS
0,10 %
Srdce
0,10 %
My Slovensko
0,09 %
Karma
0,06 %
SHO
0,05 %
Vlastenecký blok
0,04 %
Spravodlivosť
0,04 %
SDKÚ
0,02 %
Aktualizované 0:40
20,85 % spočítaných okrskov
Prejsť na výsledky

Ekonomický newsfilter: Možno aj vy budete mať čínsky elektromobil

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

ekonomika Európskej únie v druhom kvartáli stagnovala, brzdia ju slabé výsledky priemyslu, ktorý sa stále vyrovnáva s nárastom cien energií.

Nemecké automobilky okrem toho trápi oslabenie globálneho dopytu a vzostup čínskych konkurentov, ktorí dokážu vyrábať lacnejšie elektrické autá, vďaka čomu si zvyšujú podiel na svetovom trhu.

Ukázalo sa to aj na autosalóne v Mníchove, ktorý prevalcovali čínski výrobcovia. Nemecká ministerka zahraničia Annalena Baerbocková na ňom vyzvala domáci autopriemysel, aby znížil závislosť od jednotlivých trhov, čím mala na mysli predovšetkým Čínu. Tá však Európu potrebuje menej ako Európa Čínu, keďže je po 20 rokoch masívnych investícií do elektromobility v tejto oblasti jednoznačným lídrom.

Dnešný Ekonomický newsfilter má približne 1 300 slov, na prečítanie potrebujete päť a pol minúty. Pripravil Ján Kováč.


1. Pokles výstavby bytov je najsilnejší v Bratislavskom kraji

Útlm vo výstavbe bytov, spôsobený drahšími a menej dostupnými úvermi, pretrval aj v druhom kvartáli. Počas celého prvého polroka sa ich začalo stavať zhruba o desatinu menej ako v rokoch pred pandémiou, informoval štatistický úrad.

Ponuka nových bytov sa však našťastie ešte stále rozširuje – vďaka výstavbe, ktorá sa rozbehla ešte v čase nízkych úrokov a vysokého dopytu.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

Ekonomika

Teraz najčítanejšie