Denník N

Voľby 2023

Smer
25,46 %
Hlas
17,86 %
PS
10,80 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
8,68 %
KDH
7,49 %
SNS
6,13 %
Aliancia
6,12 %
Republika
5,50 %
SaS
3,86 %
Sme rodina
2,71 %
Demokrati
2,24 %
ĽSNS
1,05 %
Piráti
0,42 %
KSS
0,42 %
Modrí
0,29 %
Maďarské fórum
0,19 %
Princíp
0,12 %
Srdce
0,11 %
SOS
0,10 %
My Slovensko
0,09 %
Karma
0,07 %
Vlastenecký blok
0,05 %
Spravodlivosť
0,05 %
SHO
0,05 %
SDKÚ
0,02 %
Aktualizované 0:10
15,23 % spočítaných okrskov
Prejsť na výsledky

V minulosti silná vinárska značka Vinanza upadla, jej závod teraz oživuje malé rodinné vinárstvo Tajna

Majitelia vinárstva Tajna. Na rodinnej fotke zľava Milan Strieška s manželkou, Rastislav Demeš s manželkou a ich dcérou Anettou a napravo deti Demešovcov. Foto - rodinný archív
Majitelia vinárstva Tajna. Na rodinnej fotke zľava Milan Strieška s manželkou, Rastislav Demeš s manželkou a ich dcérou Anettou a napravo deti Demešovcov. Foto – rodinný archív

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Za mladým vinárstvom Tajna stoja rodiny Strieškovcov a Demešovcov, ktoré pôvodne uspeli v biznise s ochrannými pracovnými pomôckami.
  • Prevzatý závod Vinanzy v minulosti vyrábal milióny litrov vína. Noví majitelia chcú ďalej vyrábať iba najkvalitnejšie prívlastkové vína.

Vrábeľská rodina Strieškovcov, do ktorej sa priženil aj ekonóm Rastislav Demeš, po novembrovej revolúcii pôvodne uspela v biznise s ochrannými pomôckami. Jej bývalá firma Delux sa vypracovala na najväčšieho slovenského dodávateľa čistiacich prostriedkov a ochranných pomôcok pre priemyselné a stavebné podniky od bagandží až po prilby.

Pred desiatimi rokmi Strieškovci svoj podnik predali francúzskemu Descours & Cabaud a začali rozvíjať nový biznis s vínom. Spočiatku len tak v menšom a iba vo vyššej prívlastkovej kvalite pri obci Tajná v Nitrianskom okrese, podľa ktorej potom pomenovali aj novú vinársku firmu. Medzitým však v novom biznise Strieškovci a Demešovci vyrástli natoľko, že k záveru vlaňajška si prikúpili aj posilu.

Je ňou väčší, no už dlhšie iba z menšej časti využívaný závod v minulosti veľmi známej vrábeľskej vinárskej firmy Vinanza. V minulosti vyrábala vyše päť miliónov litrov vína ročne.

Vinárstvo Tajna, ktoré vlastnia rodiny pôvodného zakladateľa Deluxu Milana Striešku a jeho zaťa Rastislava Demeša, pritom chce zostať aj naďalej v objemovo menšej výrobe kvalitnejších prívlastkových vín. Bude sa pohybovať v ročných objemoch výroby v stovkách tisícov litrov. No novozískaná prevádzka vinársky biznis rodín významne posilňuje.

Ako si Tajna polepšila prevzatím Vinanzy

Dnes na dennike.sk

Agro

Firmy

Ekonomika

Teraz najčítanejšie