Denník N

Chcem americkú hypotéku na kúpu auta, chalupy alebo na rekonštrukciu. Za akých podmienok ju v banke získam?

Ilustrácia - T. B. s Midjourney
Ilustrácia – T. B. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Banky ponúkajú ľuďom aj takzvanú americkú hypotéku. Ľudia po nej siahajú, keď si chcú požičať na kúpu auta, zariadenie domácnosti alebo na investíciu do podnikania. Americká hypotéka je totiž bezúčelový úver založený nehnuteľnosťou, aj keď banky sa niekedy pýtajú, na čo chcete peniaze použiť.

Môže sa splácať aj 20 až 30 rokov, čiže podobne ako pôžička na bývanie. Aj úroky majú v súčasnosti podobné, no americká hypotéka môže mať nižší limit na výšku úveru. Banky pri nej akceptujú rovnaké typy príjmov ako pri štandardnej hypotéke, no môžu ich posudzovať prísnejšie.

Štyroch odborníkov na hypotéky sme sa opýtali:

1. V ktorých prípadoch je lepšie využiť americkú hypotéku? (Aký je rozdiel medzi americkou a bežnou hypotékou)?

2. Na čo si treba dať pozor? Aké sú jej obmedzenia? Ktoré nehnuteľnosti sa dajú založiť a ktoré nie? Aké príjmy banky akceptujú pri americkej hypotéke?

3. Má americká hypotéka iné úrokové sadzby ako klasická hypotéka? Je možné ju refinancovať?

Odpovedali:

  • Slavomír Molnár, hypotekárny špecialista, Prosight Slovensko;
  • Matej Dobiš, šéf Finančného kompasu;
  • Marián Búlik, finančný analytik OVB;
  • Eva Šablová, riaditeľka pre úvery FinGO.sk.

Tu sú ich odpovede:

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ Slavomír Molnár je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Dnes na dennike.sk

Investovanie a úvery

Ekonomika

Teraz najčítanejšie