Denník N

Graf dňa: Na vlaňajšom zdražovaní potravín zarobili najviac farmári. Supermarketom ziskovosť dokonca klesla

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Kritika na adresu obchodníkov, podľa ktorej sa priživili na zdražovaní potravín, sa nepotvrdila.
  • Vlani sa najviac zvýšil zisk farmárom a niektorým potravinárom. Veľké reťazce predajní si nepripísali ani milión eur zisku navyše.

Politici, ktorí zo zdražovania potravín obviňovali obchodníkov a chceli ich zdaniť či regulovať, sa mýlili. Potvrdila to už aj veľká analýza Finstatu, ktorá porovnávala zisky v celom reťazci – od farmárov až po supermarkety. Obchodníkom sa podľa nej absolútna výška profitu nezvýšila a pomer ziskov k tržbám im dokonca klesol.

Kým farmárom sa čistý zisk vlani takmer zdvojnásobil a potravinárom stúpol o dve tretiny, väčším obchodným reťazcom sa udržal na nezmenenej úrovni 291 miliónov eur, ukazuje Graf dňa z dát Finstatu.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Agro

Firmy

Graf dňa

Redaktori Denníka E v Grafe dňa vysvetľujú kontext najzaujímavejších dát dňa. Ako newsletter ho posielame každý pracovný deň podvečer.

Ekonomika

Teraz najčítanejšie