Denník N

Firemný newsfilter: Výrobca známych chrumiek sa sporí o aquapark, obchádza nás zbrojársky gigant a Kvietik zase zarába na štátnom

Kukurično-arašidové chrumky nitrianskej firmy Miva a aquapark Nitrava v Poľnom Kesove Foto - Dennik N a aquapark Nitrava
Kukurično-arašidové chrumky nitrianskej firmy Miva a aquapark Nitrava v Poľnom Kesove Foto – Dennik N a aquapark Nitrava

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Tlak na znižovanie cien ocele, ktorý od minulej jesene trápi európskych hutníkov, by mohol poľaviť. USA a EÚ totiž plánujú nové clá na nadmerný dovoz z Číny i ďalších krajín. Práve Čína totiž vyrába až viac než polovicu celosvetovej ocele.

Nová európsko-americká dohoda má urovnať spor, ktorý začal ešte bývalý americký prezident Donald Trump, keď uvalil clá na dovoz kovov z EÚ a tá následne reagovala odvetnými opatreniami.

Pokojnejší môžu byť aj slovenskí farmári. Ak totiž EÚ nepredĺži zákazy dovozov ukrajinského obilia a olejnín do členských krajín susediacich s Ukrajinou, naša vláda prijme protiopatrenia na národnej úrovni. Vyhlásil to premiér Ľudovít Ódor, aj keď priamo nepovedal, že pôjde o zákaz importu. Ten zaviedla bývalá vláda na jar v reakcii na podobné kroky Poľska a Maďarska. V opačnom prípade by Slovensko zostalo jediné nechráneným trhom. EÚ neskôr radšej stanovila obmedzenia na európskej úrovni. Tie sa končia v polovici tohto mesiaca.

Slovenské elektrárne získali z amerického vládneho programu grant na rozvoj malých modulárnych jadrových reaktorov. Použiť ho môžu na štúdiu, ktorá má posúdiť až päť možných lokalít. Medzi nimi sú tunajšie odstavované uhoľné elektrárne, jadrové elektrárne a aj košické oceliarne amerického U. S. Steelu.

A bývalý premiér Robert Fico sa už vidí zasa vo vláde. Z Košíc odkazoval Volvu, že jeho investícia do novej slovenskej automobilky má od jeho strany Smer plnú podporu. Snažil sa tak upokojovať aj iných zahraničných investorov, že žiadny rozvrat demokracie po jeho prípadnom volebnom úspechu na Slovensku nehrozí. Smer však zároveň zasa útočí na siete supermarketov nemeckých značiek Lidl a Kaufland, že na Slovákoch zarábajú až priveľa a že ich zisky treba obmedziť. Aj keď veľké zdražovanie potravín ich vlaňajšie zisky zdvihlo len o pár percent a pri prepočte na prudšie rastúce tržby im rentabilita dokonca išla dole.

Takéto ukazovanie na domnelého nepriateľa je pri akomkoľvek ekonomickom probléme pre Smer typické. V skutočnosti však reťazce podľa svojej asociácie zvyšovali svoje predajné ceny menej, ako im ceny zdvíhali ich dodávatelia, čiže infláciu skôr tlmili ako dvíhali.

Všetko ostatné dôležité z domácich firiem zhrnul Ivan Haluza do 2 100 slov, čo je 9 a pol minúty čítania.


1. Výrobca legendárnych chrumiek sa sporí o svoj nový biznis. Aquapark Nitrava mu chce zobrať jeho pôvodný zakladateľ

Kukurično-arašidové chrumky od nitrianskej firmy Miva sú evergreenom domáceho potravinárstva. Od čias socializmu sa zásadnejšie nezmenili ani ich obaly, no majiteľovi firmy Nitranovi Dušanovi Kučovi prinášajú dodnes tržby v hodnote vyše štyroch miliónov eur a aj slušné zisky okolo pol milióna eur ročne. Kuča je v potravinách tak úspešný, že sa pozerá už aj po iných biznisoch, aj keď sa pritom dostáva aj do ostrých sporov. Najnovšie sa podľa Hospodárskych novín sporí o aquapark Thermal Park Nitrava z Poľného Kesova neďaleko Nitry.

O čo ide v spore o Nitravu:

  • Aktuálne ju vlastní Kuča, ale sporiť sa o ňu začal bývalý majiteľ Emil Mucha, ktorý aquapark vybudoval z malého dedinského kúpaliska za celkovo 20 miliónov eur, a to aj za pomoci eurofondov.
  • Mucha svojmu bývalému priateľovi Kučovi aquapark v roku 2016 predal, no teraz vraví, že nedostal riadne zaplatené. Mucha si aquapark podľa svojho znaleckého posudku cení na skoro 68 miliónov eur.
  • Kuča verziu Muchu odmieta s tým, že aquapark zaplatil. Vraví, že v minulosti Muchovej firme spravujúcej aquapark požičal peniaze na ďalší rozvoj a naspäť ich nedostal. Háji sa aj tým, že po prevzatí bol aquapark v zlej finančnej situácii s dlhom až na úrovni desiatich miliónov eur a musel ho sám najskôr zastabilizovať.
  • Spor už riešia súdy.

2. So slovenským zbrojárskym biznisom začína spolupracovať taliansky koncern Leonardo

Veľká talianska zbrojárska firma Leonardo zameraná na leteckú bojovú techniku podpísala strategické dohody s tromi slovenskými spoločnosťami: so

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Agro

Automobilový priemysel

Firemný newsfilter

Nové informácie o slovenských podnikoch sumarizuje každý piatok skúsený firemný reportér Ivan Haluza.

Firmy

Priemysel

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie