Denník N

Budúci premiér by mal rýchlo predstaviť konsolidačný plán, ktorému trhy uveria, hovorí bývalý guvernér NBS Šramko (+ podcast)

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Bývalý guvernér Národnej banky Slovenska a predseda rozpočtovej rady Ivan Šramko budúcej vláde odporúča, aby veľmi rýchlo predstavila štvorročný plán ozdravenia verejných financií, ktorému uveria finančné trhy aj ratingové agentúry.

Upozorňuje, že konsolidácia vo výške pol percenta HDP ročne, o ktorej hovoria niektorí politici, nestačí a mala by sa blížiť k jednému percentu, čo je asi miliarda eur. „Moja druhá výzva politikom je, nech počúvajú odborníkov.“

Šramko v rozhovore ďalej vraví:

 • že aj náš dôchodkový systém dáva dobrý priestor na konsolidáciu;
 • že hovoriť o štátnej podpore úrokov hypoték je nezmysel;
 • čo si myslí o úradníckej vláde.

Keby ste boli znova guvernérom Národnej banky Slovenska a stretli by ste sa s budúcim premiérom, tak ako v roku 2006 s Robertom Ficom, čo by ste mu povedali?

V roku 2006 to bolo kľúčové stretnutie a myslím si, že výrazným spôsobom ovplyvnilo ďalší vývoj pri prijímaní eura. Ale bez ohľadu na to, či by som bol guvernér alebo čím som dnes, by som budúcemu premiérovi chcel povedať, že je kľúčové, aby veľmi rýchlo predstavil dôveryhodný štvorročný konsolidačný plán. Musí ho predstaviť ratingovým agentúram a finančným trhom tak, aby sa rozptýlili obavy, ktoré o vývoji slovenských verejných financií existujú.

Podľa rozpočtovej rady máme dve volebné obdobia na to, aby sme dali do poriadku verejné financie, inak nám to finančné trhy spočítajú. Naozaj je riziko bankrotu štátu také veľké?

Trhy nám to môžu spočítať oveľa skôr. Ne

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  eNkonomika podcast

  • Podcast eNkonomika pripravuje Denník E, prístupný je exkluzívne v predplatiteľskej aplikácii a na webe Denníka N
  • Zapnite si odber témy Enkonomika, emailom a notifikáciou na mobil budete dostávať informácie o nových vydaniach
  • Vyskúšajte aj ďalšie podcasty denníka N

  Rozpočet a dlh

  Ekonomika, Slovensko

  Teraz najčítanejšie