Denník N

Vo finančnej gramotnosti majú Slováci rezervy, nie sú však horší ako priemerný Európan

Foto - Jumpstory
Foto – Jumpstory

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Vysokú finančnú gramotnosť má v priemere len 18 percent ľudí v Európskej únii, ukazuje Európsky barometer, Slováci od priemeru veľmi nevybočujú.
  • Finančnú rezervu si tvoríme podobne ako Česi a lepšie ako Poliaci či Maďari.
  • Skúste odpovedať na päť otázok testu finančných vedomostí a porovnajte sa s účastníkmi medzinárodného prieskumu Európskej komisie.

Slováci peniazom rozumejú málo, aj preto často naletia podvodníkom, vysoko sa zadlžujú, nevedia tvoriť úspory a šetriť na dôchodok. Nie sú však oveľa horší ako ľudia v iných krajinách. Slabé alebo skôr priemerné finančné vedomosti majú v takmer celej Európskej únii.

Podľa úplne prvého prieskumu na tému finančnej gramotnosti dospelých ľudí v Únii, ktorý si dala vypracovať Európska komisia, patria Slováci k priemeru. Vysokú finančnú gramotnosť má len 18 percent Európanov a 20 percent Slovákov. Väčšina má len priemerné finančné vedomosti a schopnosti a 18 percent ľudí v Únii ich má slabé.

Podľa komisárky pre finančnú stabilitu a finančné služby Mairead McGuinnessovej sú tieto výsledky pre Úniu výzvou. Ukázali, že treba pre finančnú gramotnosť urobiť spoločne viac, aby ľudia dokázali prijímať informované rozhodnutia o svojich peniazoch. Rozdiely medzi niektorými krajinami sú totiž neraz výrazné a je z nich jasné, že sa to dá robiť lepšie.

Pozitívnymi príkladmi sú Holandsko, Švédsko či Dánsko, kde ľudia podľa rebríčka finančnej gramotnosti zostrojeného na tento prieskum peniazom rozumejú najviac.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Banky a poisťovne

Investovanie a úvery

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie

Zdroj: Gabrielle Ribeiro, Unsplash