Denník N

Na Považí vyrobili novú húfnicu. Je pohyblivejšia než Zuzana, vyvinuli ju pre zahraničnú armádu

Nová slovenská húfnica nesie názov BIA. Foto - Konštrukta
Nová slovenská húfnica nesie názov BIA. Foto – Konštrukta

Na londýnskom zbrojnom veľtrhu bude mať premiéru nová samohybná húfnica BIA, ktorú vyrobila dubnická štátna zbrojovka Konštrukta Defence.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Štátna zbrojovka Konštrukta Defence predstaví tento týždeň novú húfnicu. Nadväzuje na známu Zuzanu, ktorú vo vojne proti Rusom používa aj ukrajinská armáda. Premiéru bude mať nové delo v Londýne na medzinárodnom veľtrhu zbrojnej techniky.

Názov novej slovenskej zbrane je BIA, je to skratka slov Battle International Artillery (bojová medzinárodná artiléria).

„Slovom „International“ chceme vyjadriť, že húfnica BIA bude vhodná pre všetky bojiská, od púšte po tundru,“ vysvetľuje riaditeľ firmy Konštrukta Defence z Dubnice nad Váhom Alexander Gurský.

S názvom BIA sa tak skončila záľuba pomenúvať húfnice ženskými krstnými menami, tento zvyk platil pre modely DANA, Zuzana, Eva či Diana. Podľa zdrojov Denníka N móde nazývať delá podľa žien nerozumeli niektorí zahraniční zákazníci, zvlášť na arabských

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Vojenské nákupy

    Ekonomika, Slovensko

    Teraz najčítanejšie