Denník N

Nadnárodným firmám sa má skomplikovať presun peňazí do daňových rajov

Ilustračné foto – TASR
Ilustračné foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

 • Od januára by sa mala zaviesť nová, dorovnávacia daň.
 • Platiť ju majú slovenské dcérske spoločnosti, ak má ich nadnárodná skupina ročné výnosy vyššie ako 750 miliónov eur.
 • Minimálna daň bude 15 percent.

Slovenská dcérska spoločnosť, ktorá je súčasťou nadnárodnej skupiny podnikov, bude musieť od januára budúceho roka štátu doplatiť daň do minimálnej sadzby 15 percent. Počíta s tým nový zákon o dorovnávacej dani, ku ktorej sa minulý týždeň skončilo pripomienkové konanie. Zákon ešte musí prejsť parlamentom.

Nový zákon by sa mal týkať tých skupín podnikov, ktorých ročné výnosy sú najmenej 750 miliónov eur. Ďalšou podmienkou je, že takéto výnosy podnik bude musieť dosahovať aspoň v dvoch zo štyroch účtovných období.

Cieľom je, aby veľké firmy neprelievali zisky napríklad z celej Európy do krajiny, kde je daňový režim miernejší. Príjmy slovenských dcérskych spoločností sa teda prioritne majú zdaňovať na Slovensku a nie v štáte materskej spoločnosti.

Ak bude zdanenie príjmov takýchto podnikov na Slovensku pod úrovňou minimálnej sadzby dane, rozdiel naša finančná správa vyberie prostredníctvom novej dorovnávajúcej dane.

Zavedenie týchto pravidiel vyplýva z európskej smernice, ktorá sa týka rovnako všetkých krajín EÚ. Najbohatšie štáty skupiny G7 sa ešte v lete 2021 dohodli na zavedení globálnej korporátnej dane so sadzbou minimálne 15 percent. Neskôr ju podporila aj skupina 136 krajín s 90-percentným podielom na globálnom HDP. No spustenie dane v takmer globálnom meradle ohrozuje neistota okolo ratifikácie v americkom kongrese.

Ako firmy zistia, či sa ich nová daň týka

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Dane a odvody

  Európska únia

  Firmy

  Ekonomika, Slovensko

  Teraz najčítanejšie