Denník N

Voľby 2023

Smer
24,34 %
Hlas
16,45 %
PS
13,37 %
OĽaNO, ZĽ, KÚ
9,05 %
KDH
7,51 %
SNS
5,91 %
Aliancia
5,38 %
Republika
5,28 %
SaS
4,80 %
Demokrati
2,57 %
Sme rodina
2,54 %
ĽSNS
0,93 %
Piráti
0,37 %
KSS
0,37 %
Modrí
0,30 %
Maďarské fórum
0,15 %
My Slovensko
0,09 %
Princíp
0,08 %
SOS
0,08 %
Srdce
0,08 %
Karma
0,06 %
Vlastenecký blok
0,04 %
Spravodlivosť
0,04 %
SHO
0,04 %
SDKÚ
0,03 %
Aktualizované 1:50
36,73 % spočítaných okrskov
Prejsť na výsledky

Ekonomický newsfilter: V roku 2006 Ficom pohla oslabená koruna, dnes ho nezaujíma ani možný bankrot 

Na snímke zľava minister financií Ján Počiatek, premiér SR Robert Fico a premiérova hovorkyňa Silvia Glendová na pôde NBS 13. júla 2006 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Na snímke zľava minister financií Ján Počiatek, premiér SR Robert Fico a premiérova hovorkyňa Silvia Glendová na pôde NBS 13. júla 2006 v Bratislave. FOTO TASR – Martin Baumann

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

k hlasom, ktoré vyzývajú politikov, nech veľmi rýchlo po voľbách predstavia plán zníženia fiškálneho deficitu, sa pridal Ivan Šramko. Bývalý guvernér Národnej banky Slovenska a prvý predseda rozpočtovej rady patrí medzi ľudí, ktorým sa podarilo skrotiť Roberta Fica, keď čerstvý premiér v roku 2006 koketoval s myšlienkou, že obetuje prijatie eura, aby mohol plniť svoje štedré predvolebné sľuby.

Dnes však Fico nepôsobí dojmom, že by ho názor investorov či ratingových agentúr zaujímal. Inak sa jeho vlažný prístup k znižovaniu deficitu interpretovať nedá.

Pred 17 rokmi predsedu Smeru presvedčilo prudké oslabenie koruny. Dnes už vlastnú menu nemáme, ale každoročne potrebujeme refinancovať dlh za miliardy eur a práve na výnosoch dlhopisov sa môže veľmi rýchlo ukázať, čo si o schopnosti Slovenska splatiť svoje dlhy myslia investori. Úroky sa môžu vyšplhať tak vysoko, že o slovenský dlh sa budú zaujímať len špekulanti a vláda bude musieť požiadať o pomoc z európskeho záchranného fondu.

Fico v roku 2023 toto riziko úplne ignoruje. A čo je ešte horšie, zďaleka nie je jediný z politikov, ktorý popiera fiškálnu realitu.

Dnešný Ekonomický newsfilter má necelých 1200 slov, na prečítanie potrebujete päť minút. Pripravil ho Radoslav Tomek.


1. Slovenský priemysel sa opäť prepadol do mínusu 

Po nádejnom júnovom oživení sa výkon slovenského priemyslu opäť preklopil do medziročného mínusu. Prispelo k tomu aj kľúčové slovenské odvetvie, automobilový priemysel.

Priemyselná produkcia bola v júli o 

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

Ekonomika

Teraz najčítanejšie