Denník N

U. S. Steel dostal od štátu druhú 300-miliónovú dotáciu. Vraví, že na udržanie výroby to stále nestačí

Košické oceliarne amerického U. S. Steelu. Foto – TASR
Košické oceliarne amerického U. S. Steelu. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Košické oceliarne dostali v priebehu pár mesiacov druhú 300-miliónovú dotáciu.
  • Investovať by ju chceli do výmeny súčasných pecí za elektrické, ktoré sú ekologickejšie.
  • Ani 600 miliónov eur však nemusí stačiť, U. S. Steel bude na transformáciu potrebovať minimálne 1,3 miliardy eur.

Vláda sa rozhodla priemyslu poskytnúť doteraz najväčšiu dotáciu na zelené investície. Takmer pol miliardy si rozdelí šestica podnikov U. S. Steel, Duslo Šaľa, rafinéria Slovnaft, papierne Mondi SCP, sklárne Rona z Lednických Rovní a cementáreň Danucem Rohožník. Financie sú z Modernizačného fondu, ktorý slúži na dekarbonizáciu priemyslu.

Košické oceliarne dostanú z celkovej sumy 470 miliónov eur najviac – až 300 miliónov eur. Rovnakú sumu pritom získali už v júni tohto roka. Vtedy vláda rozdeľovala celkovo 317 miliónov eur, z čoho drvivú väčšinu vyčlenila pre U. S. Steel a zvyšok pre dve ďalšie firmy.

U. S. Steel v oboch prípadoch žiadal podporu na nové elektrické oblúkové pece, ktoré by nielenže znížili emisie skleníkových plynov, ale sú aj ekonomickým riešením. Emisné kvóty, ktoré platia všetci veľkí znečisťovatelia ovzdušia, sú dnes drahé a pre fabriku predstavujú vysoké výdavky. Ich cena vzrástla za tri roky z asi 25 na 80 až 100 eur za tonu a v budúcnosti by mala byť ešte vyššia. Ekologickejšia výroba preto ušetrí U. S. Steelu aj peniaze.

Ani dokopy 600 miliónov eur však nemusí stačiť na to, aby sa oceliarne do projektu pustili.

Prečo to nestačí

„Sme radi, že naša žiadosť o grantové financovanie v rámci Modernizačného fondu bola schválená. Toto je ďalší z niekoľkých krokov nutných na dôkladné zváženie potenciálnej investície do dekarbonizácie,“ vyjadril sa hovorca spoločnosti U. S. Steel Ján Bača.

Podobne sa vyjadril aj pred pár mesiacmi, keď podnik získal prvý 300-miliónový balík. Dôvodom, prečo ani dvojnásobne vyššia dotácia

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Firmy

Priemysel

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie