Denník N

Čo hovorí PS v návrhu o nájomných bytoch, ktorý podráždil SaS

Bratislava potrebuje nájomné byty. Foto N - Tomáš Benedikovič
Bratislava potrebuje nájomné byty. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Slovenské voľby cez Roberta Fica posilnili vplyv Viktora Orbána v regióne. Maďarský projekt Denníka N Napunk bude ešte dôležitejší a zachránia ho len predplatitelia, ktorých zatiaľ nie je dosť. Podporte kvalitnú a nezávislú žurnalistiku v maďarčine (napunk.sk/2024).]

 • Progresívne Slovensko vo svojom programe navrhuje, aby mali samosprávy prednostné právo na kúpu bytoviek od developerov.
 • SaS to chybne interpretuje tak, že sa to týka aj bežných ľudí, ktorí chcú predať byt. 
 • To však nie je pravda. Vzťahuje sa to len na podnikateľov, ktorí predávajú celú bytovku. 
 • V texte sme sa pozreli aj na to, čo hovoria o nájomnom bývaní iné strany.

O nájomných bytoch sa pred blížiacimi sa voľbami zatiaľ nehovorí toľko ako pred štyrmi rokmi, keď si z nich Boris Kollár urobil predvolebnú tému. Vo videu sľuboval 25-tisíc nájomných bytov ročne za nízke ceny, čo doteraz nesplnil. Tému teraz dostala do pozornosti SaS, keď zle interpretovala jeden z návrhov v programe Progresívneho Slovenska.

Návrh progresívcov hovorí, že ak by chcel napríklad developer predať svoju nehnuteľnosť, má ju najprv ponúknuť za trhové ceny samospráve a až potom komerčnému trhu. V ďalšej vete je doplnené, že ide o nehnuteľnosť, v ktorej je aspoň šesť bytov. Podľa SaS však progresívci navrhujú, že každý, kto chce predať byt, ho má najprv ponúknuť samospráve.

„Chcete predať byt? Tak ho predajte,“ radila SaS

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Bratislava

  Progresívne Slovensko

  Voľby 2023

  Ekonomika, Slovensko

  Teraz najčítanejšie