Denník N

Máloktoré odvetvie zabolelo zdražovanie viac. Domáce píly aj nábytkári sa až na pár výnimiek výrazne prepadli

Spracovanie dreva na píle. Ilustračné foto - píla PRP
Spracovanie dreva na píle. Ilustračné foto – píla PRP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Mnohé fabriky vlani aj napriek zdražovaniu energií zarobili viac, keďže zvyšovali aj ceny svojich výrobkov.
  • Drevári a nábytkári si však jednoznačne pohoršili. Väčšine z nich výrazne klesli zisky alebo dokonca skončili v strate. 
  • Jedna z najväčších nábytkární dokonca dlhuje na odvodoch vyše pol milióna eur.
  • Významná banskobystrická drevárska firma aktuálne prepúšťa takmer 60 pracovníkov.
  • Teší aspoň rast spracovania dreva v situácii, keď jeho dovozy už značne prevyšujú vývozy za hranice.

Slovenské píly aj ostatní výrobcovia rôznych drevárskych dielcov pre stavbárov aj nábytkárov mali predminulý rok taký ziskový ako ešte nikdy. A slušne zarobili aj nábytkári. Všetci sa zviezli na postcovidovom oživení stavebníctva aj predaja nábytku. No o to prudší pád drevári aj nábytkári zažili vlani. K rastu cien dreva sa totiž pridal minulý rok aj nebývalý rast cien energií a navyše inflácia znížila chuť Slovákov na nákup nových bytov aj nábytku.

Výsledkom je, že drvivej väčšine drevárskych aj nábytkárskych firiem vlani zisky prudko klesli či dokonca padli do strát. A jedna z najväčších nábytkární už dokonca mešká aj s platením odvodov za svojich zamestnancov v objeme vyše pol milióna eur.

Výsledky sektora ako-tak vylepšujú iba výrobcovia papiera. Tí si vlani polepšili, no ich zisky stále nedosahujú úrovne spred covidového obdobia.

Jednoznačnými víťazmi veľkého zdražovania v celom biznise s drevom tak zostávajú iba lesné podniky. Ich zisky z predaja dreva boli vlani na veľmi slušných úrovniach.

Teší aj to, že stúpa objem spracovaného dreva. Aj vďaka tomu, že dovozy surového dreva už prevyšujú jeho vývozy do cudziny. Ešte pred zhruba desiatimi rokmi boli pritom exporty tejto cennej suroviny nepomerne väčšie ako jej dovozy z iných krajín.

Prudký pád slovenských nábytkární

  • Najhoršie vlani dopadli tretia a štvrtá najväčšia slovenská nábytkáreň. Po

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Agro

Firmy

Lesy SR

Priemysel

Ekonomika

Teraz najčítanejšie