Denník N

Ekonomický newsfilter: Rozdávanie peňazí slabú pôrodnosť nevyrieši

Bilbord OĽaNO. Foto N - Tomáš Benedikovič
Bilbord OĽaNO. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

o tom, že Európa vymiera, niet pochýb. V roku 2021 sa na jednu ženu narodilo zhruba jeden a pol dieťaťa. Na to, aby pôvodná populácia neklesala, je potrebné, aby toto číslo bolo vyššie ako dva. Inými slovami, aby mala priemerná rodina približne dve deti.

Jednoduché riešenia na zvýšenie pôrodnosti však neexistujú, aj keď populisti v Poľsku, Maďarsku aj na Slovensku sa nám snažia nahovoriť, že to zariadia peniaze. Pavol Štrba sa pozrel na to, ako sa pôrodnosť snažia ovplyvniť v rôznych krajinách, a dospel k záveru, že zvyšovanie sociálnych dávok samo osebe nič nerieši. Napríklad v Južnej Kórei je dôvodom, prečo ľudia nechcú mať deti, slabá dostupnosť bývania a vyššie prídavky na deti len – slovami analytika – vytvárajú „dojem, že sa niečo robí“.

Pre rast pôrodnosti omnoho viac urobia dostupné jasle a škôlky než rôzne rodinné balíčky. Jeden taký, plošný s miliardovými nákladmi, presadil nedávno Igor Matovič. V časoch, keď musí Slovensko radikálne pritiahnuť opasky, je to jeden z top kandidátov na výrazné okresanie.

Dnešný Ekonomický newsfilter má necelých 1000 slov, na jeho prečítanie vám stačia 4 minúty. Pripravil ho Radoslav Tomek.


1. Slovenské stavebníctvo sa na rozdiel od priemyslu udržalo v pluse

Na rozdiel od priemyslu slovenské stavebníctvo v júli rástlo, potiahla ho snaha dočerpať zostávajúce eurofondy, ktoré by inak v januári prepadli. Analytici aj stavbári však upozorňujú, že už v roku 2024 čaká sektor zložité obdobie.

Celková stavebná produkcia v júli zrýchlila medziročný rast na tri percentá z júnových 2,3 percenta. Podľa štatistického úradu na tom mali najväčšiu zásluhu

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie