Denník N

Vody máme čoraz menej, ale bazénov čoraz viac. Čo s tým sľubujú urobiť politici

Štvrť Riviéra v Hamuliakove, ktorá vyrástla nad najväčším rezervoárom pitnej vody na Slovensku len v posledných rokoch. Foto N - Tomáš Grečko
Štvrť Riviéra v Hamuliakove, ktorá vyrástla nad najväčším rezervoárom pitnej vody na Slovensku len v posledných rokoch. Foto N – Tomáš Grečko

Zatiaľ čo voda z verejných vodovodov v časoch sucha nestačí ani na to, aby si ľudia raz do týždňa oprali, susedia s vlastnou studňou sa neraz čľapkajú vo svojich bazénoch. Prosby vodárov, aby spotrebu vody obmedzili, počúvajú len niektorí.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

S dostupnosťou vody na Slovensku to bude čoraz horšie, varujú experti. S každou novou domácnosťou pribúdajú vodovodné kohútiky, sprchovacie kúty a práčky. Nové studne odčerpávajú spoločnú podzemnú vodu. Tá sa však pre ubúdajúce zrážky dopĺňa čoraz menej.

Aby sa majitelia domov poistili, kopú hlbšie studne bez toho, aby ich nahlasovali, čo situáciu ešte zhoršuje. A do toho všetkého – čím väčšie sucho, tým viac vody potrebujú aj farmári.

Výsledkom je, že v lete chýba voda niekedy už aj tam, kde sa s jej nedostatkom nepočítalo ešte desaťročia.

Zostávajúce zdroje pitnej vody sú tak čoraz vzácnejšie. No aj tie máme problém ochrániť. Ukazuje to príklad najväčšieho rezervoára pitnej vody na Slovensku, ktorý by stačil na zásobovanie troch miliónov ľudí. Ani po ôsmich rokoch rozhodovania úradníkov nemá istú adekvátnu ochranu.

V tomto texte vysvetlíme, čo dnes najviac ohrozuje to, či vám doma potečie z kohútika voda. A z prieskumu medzi politickými stranami zhrnieme, ako ju chcú ochrániť.

Strážny pes chráni vstup do areálu, kde sú studne na čerpanie pitnej vody z vodárenského zdroja Šamorín. Foto N – Tomáš Grečko

Prečo nestačí ústavná ochrana, ktorou sa oháňal Robert Fico

Ochranu vody cez ústavný zákon presadila jednofarebná vláda Roberta Fica (Smer) v roku 2014. „K jej ochrane sa musíme postaviť tak, aby sme sa nikdy neobávali, že by sme o ňu prišli, ale, naopak, zabezpečili jej dostatok pre budúce generácie,“ prízvukoval.

Ústavný zákon však rieši iba vývoz vody do zahraničia, hoci jej skutočný nepriateľ nečíha za hranicami.

Odpoveď, čo pitnú vodu ohrozuje viac, zistíte zo satelitných záberov obce Hamuliakovo nižšie.

Ide o dve miesta, ktoré sú nad najväčším zdrojom pitnej vody na Slovensku – zjednodušene sa mu hovorí šamorínsky vodárenský zdroj, hoci sa rozprestiera medzi Šamorínom, Hamuliakovom a ďalšími susediacimi obcami. Vodári z neho v budúcnosti plánovali zásobovať obyvateľov od západného po stredné Slovensko.

Expertka na pitnú vodu Alena Trančíková o tomto jednom zdroji vody vyhlásila, že je to „väčší poklad než Tatry“.

Snímky naľavo sú z roku 2015, vznikli teda rok po tom, čo sa prijal ústavný zákon na ochranu vody. Napravo sú fotografie toho istého miesta z roku 2022.

Dva družicové zábery v jednom: štvrte v Hamuliakove v roku 2015 a 2022 (fotky posúvajte)

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Developeri v Bratislave

Klimatická kríza

Ochrana prírody

Príroda

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie

Zdroj: Gabrielle Ribeiro, Unsplash