Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Štát mohol v sifónovom tendri ušetriť dva milióny, keby nenakupoval všetko naraz

Keby ministerstvo školstva nenahádzalo všetkých 62 druhov pomôcok do jedného balíka, nemuselo nakupovať modely sifónu či splachovača aj štyrikrát drahšie.

Jedným z nečakaných symbolov štrajku učiteľov sa stal 251-eurový sifón, ktorý štát nakúpil pre 177 základných škôl. Keď fotku sifónu aj s ostrým komentárom zverejnila na sociálnej sieti jedna z učiteliek, stala sa táto učebná pomôcka dôkazom, že ak by štát chcel, viac peňazí pre školy by určite našiel.

Sifón, o ktorom sa žiaci napríklad dozvedia, že „popri jednosmernom odvode kvapaliny plní aj funkciu pachovej uzávery“, sa dá totiž nakúpiť aj oveľa lacnejšie.

Markíza v reportáži zrátala, že kvalitný sifón aj s textovým polepom a vysvetľujúcou tabuľou nemôže stáť viac ako 80 eur. To je menej ako štvrtina z ceny, ktorú zaplatil štát. Znamenalo by to, že len v tomto jednom prípade zaplatil štát za 177 sifónov dokopy o približne 30-tisíc eur viac, ako musel. 

To je približne toľko peňazí, za ktoré by mohla základná škola platiť mladého učiteľa dva roky. 

Ministerstvo školstva však v sifónoch s jednotkovou cenou 251 eur problém nevidí, pretože firma Kvant sa k dodávke dostala v súťaži, ktorá sa končila elektronickou aukciou.

Stačilo, aby ministerstvo zorganizovalo súťaž inak, a štát mohol platiť za jeden sifón 73 eur, čo je cena, ktorú jedna zo súťažiacich firiem naozaj ponúkla. Ministerstvo školstva však objednávalo vyše 60 rôznych vecí naraz a výhody elektronickej aukcie tak využilo len veľmi málo.

Súťažili v jednom balíku

Sifóny dodávala pre štát firma Kvant, pretože v aukcii ponúkla za celkovo 62 súprav pomôcok na vyučovanie fyziky, techniky, biológie a chémie najnižšiu cenu 8,8 milióna eur. Keďže ministerstvo odhadlo celú zákazku na 9,3 milióna eur, mohlo to dokonca vyzerať, akoby sa pol milióna eur ušetrilo.

Kvant mal vo finále troch súperov, firma na druhom mieste ponúkla o približne stotisíc eur vyššiu sumu, ostatné dve boli drahšie o 300-tisíc, respektíve až pol milióna eur.

Ministerstvo nevyužilo možnosť rozdeliť zákazku na menšie časti alebo aspoň podľa jednotlivých skupín. Štát by tak získal na tom, že každá z firiem sa špecializuje na iné veci, a preto ich aj vie dodať oveľa lacnejšie.

Napríklad bratislavská firma Kvant je dobrá v optických prístrojoch a v tendri ich aj ponúkla výrazne lacnejšie ako ostatní. No sifóny zjavne nie sú jej doména. Dve konkurenčné firmy ponúkli za sifón nižšiu cenu (73 a 144 eur). Kvant napokon dodával za 251 eur, ale súťažila aj ponuka 289 eur za kus.

Kvant svoju cenu sifónu obhajuje. „Bolo potrebné navrhnúť didaktický model vrátane grafiky, manuálov, animácie s vysvetlením princípu fungovania.“ Dodáva, že na podkladovej doske sa použil odolný materiál s ABS hranami, so sieťotlačou a s pevnými úchytmi, ktoré v prípade potreby umožňujú rozobrať model. „Samozrejme, zarátať treba balenie, distribúciu, prípadne školenie a záručný servis.“

Rovnako bol Kvant slabý napríklad aj pri 177 modeloch WC splachovača. Kvant za jeden kus dostal 375 eur. Najlacnejší model WC splachovača vychádzal v súťaži na 96 eur, najdrahší na 432 eur.

Štvrtina ceny mohla padnúť

Detailné ponuky jednotlivých uchádzačov sú verejne prístupné na webe Úradu pre verejné obstarávanie. Pri každej zo 62 položiek sme vybrali najlacnejšiu a dokopy sme tak vytvorili ponuku, ktorú mohol dostať štát, ak by súťažil predmety jednotlivo.

Najčastejšie by aj tak dodával Kvant, no mnoho dodávok by sa podľa zverejnených cien ušlo aj zvyšným trom firmám.

Podstatné je, že štát by tak ušetril približne 2,2 milióna eur, čo je štvrtina ceny, ktorú zaplatil napokon Kvantu za sumárnu dodávku.

Ministerstvo školstva sa obhajuje, že pri mnohých položkách aj tak dosiahlo nižšiu ako trhovú cenu.

No hlavne odmieta, že malo možnosť zákazku rozdeliť na menšie, pretože šlo o tovary v rámci podobnej kategórie. „Aj napriek tomu, že by pri obstarávaní jednotlivých položiek teoreticky mohli byť vysúťažené nižšie ceny,“ tvrdí ministerstvo.

Nemá však pravdu. Šéf Transparency International Gabriel Šípoš vysvetľuje, že napríklad nákup sifónov a mikroskopov možno bez problémov rozdeliť, lebo nedávajú jeden funkčný celok.

„Kľúčové je určenie funkčného celku práce na častiach dodávky vzájomne súvisia, napríklad keď ide o nákup farby a maľovanie stien,“ hovorí Šípoš.

Rovnako uvažuje aj Peter Kunder z Aliancie Fair-play. „Zákazku nemohli rozdeliť v tom zmysle, že by z nej urobili viacero obstarávaní. Pokojne ju však mohli rozdeliť v rámci jedného obstarávania na časti, v rámci ktorých sa mohlo súťažiť osve. Štandardne sa to na Slovensku používa, nejde o nič výnimočné,“ vyvracia argumenty ministerstva aj on.

 

Kvant už podľa kontrolórov dodával štátu draho

Štát nakupoval od firmy Kvant učebné pomôcky aj v roku 2013 na dve zmluvy (6,9 milióna a 1,6 milióna eur vrátane DPH). Takisto šlo o eurofondový projekt.

K projektu sa podľa našich informácií robili dva audity. Spoločnosť KPMG robila ešte v roku 2014 audit na náhodnej vzorke siedmich položiek. Keď ich ceny porovnala s bežnými cenami firmy Kvant, vyšlo jej predraženie okolo 130-tisíc eur. Ceny vychádzali vyššie asi o tretinu.

„Vieme, že audit prebehol, nemáme však informáciu, že by skonštatoval celkové predraženie projektu,“ reagovala firma Kvant.

Pravdou je, že keď následne robilo audit ministerstvo financií, neoprávnené výdavky narátalo vo výške iba 2,41 eura.

Firma Kvant sa spomína aj v spore, pre ktorý chcela opozícia odvolať súčasného ministra školstva Draxlera.

Vlani v auguste odišlo z Metodicko-pedagogického centra, ktoré patrí priamo pod ministerstvo školstva, 460-tisíc eur na chybný účet.

Správne mali ísť peniaze na účet firmy Kvant, ktorá v rámci eurofondového projektu mala poslať socializačné balíčky do škôl pre deti z osád.

O prácu prišiel ekonóm na ministerstve, ktorý však tvrdil, že peniaze neposlal a ani to nemal na starosti.

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: V Martine krízu využili, na export budú vyrábať stotisíc respirátorov denne
 • Štátne dlhopisy: Slovensko si v štyroch aukciách požičalo 478 miliónov eur
 • Energetika: Minister Sulík avizuje pokles ceny tepla v piatich zo šiestich štátnych teplární
 • Konkurz: Na ministerstve financií je výberové konanie na prezidenta Finančnej správy, prihlásilo sa 12 kandidátov
 • ÚVO: Úrad predstavil vlastný návrh, ako upraviť verejné obstarávanie
 • Pomoc: EÚ musí urýchlene rozdeliť 750 miliárd eur z fondu obnovy, vyhlásila šéfka ECB Christine Lagardeová
 • Vývoj: Rast čínskej ekonomiky sa v 3. štvrťroku zrýchlil na 4,9 % z 3,2 % v druhom kvartáli
 • Doprava: Japonsko dnes otestovalo nový rýchlovlak šinkansen, funguje na princípe magnetickej levitácie
 • Nová pomoc od štátu: Aké budú zmeny v pomoci v rámci druhej vlny pandémie
 • Zasiahla druhá vlna vaše podnikanie? Napíšte nám o tom

Posielate učiteľke hotovosť za pomôcky po deťoch? Pribudne nová možnosť, ako sa na ne poskladať

Payme prinesie možnosť poslať peniaze bez toho, aby človek musel vyťahovať peňaženku alebo kartu. Ilustračné foto - JumpStoryy
Payme prinesie možnosť poslať peniaze bez toho, aby človek musel vyťahovať peňaženku alebo kartu. Ilustračné foto – JumpStoryy

Od budúceho roka všetky veľké banky sprístupnia klientom službu Payme, ktorá umožní vypýtať si peniaze na účet jedným linkom napríklad cez čet alebo email. Odpadne tak nevyhnutnosť vypĺňať pri platobnom príkaze IBAN a sumu.

V Bratislave zlacnie teplo o desatinu, avizuje Sulík

Foto - TASR
Foto – TASR

Minister Sulík avizuje pokles ceny tepla pre Bratislavčanov o 10 %, pre Žilinčanov o 4 % a pre Košičanov o 1,7 %. Ceny majú klesnúť v piatich zo šiestich štátnych teplární. K nárastu o 3 % by malo prísť vo Zvolenskej teplárenskej.

Minúta po minúte

V Estónsku sa konal online samit iniciatívy Trojmorie, v ktorej je aj Slovensko. Členské krajiny sľúbili takmer miliardu eur do spoločného fondu, ktorý by mal investovať do ciest, železníc, plynovodov či digitálneho prepojenia štátov iniciatívy.

Iniciatíva združuje Bulharsko, Česko, Estónsko, Chorvátsko, Maďarsko, Litvu, Lotyšsko, Poľsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko. (čtk, err)

Kým sa vráti ekonomika USA na úroveň spred krízy, môže to trvať ešte ďalší rok, tvrdí zástupca šéfa americkej centrálnej banky Richard Clarida s tým, že trh práce zrejme bude potrebovať na znormalizovanie ešte dlhšie.

„Aj keď je zotavovanie z jarného kolapsu ekonomickej aktivity robustné, nezabúdajme na to, že plné zotavenie ekonomiky z recesie spôsobené ochorením covid-19 má pred sebou ešte dlhú cestu,“ povedal Clarida počas virtuálnej diskusie zorganizovanej zväzom American Bankers Association.

Pandémia podľa neho spôsobila hlbokú recesiu a aj napriek aktuálnemu oživovaniu sú jej vyhliadky „mimoriadne neisté“.

Miera nezamestnanosti v USA sa výrazne znížila od svojho pandemického vrcholu – na 7,9 % zo 14,7 % počas jari, ale podľa prognóz Fedu do konca roka 2023 zrejme neklesne pod 4 %. (tasr)

USA obvinili šiestich členov ruskej vojenskej rozviedky z hekerských útokov, ktoré mali zasiahnuť americké firmy a nemocnice, posledné zimné olympiády, ukrajinský energetický systém či francúzske prezidentské voľby v roku 2017.

Technologický magazín Wired píše, že americká vláda mužom pripisuje niektoré z najviac finančne poškodzujúcich hekerských útokov v dejinách.

Obvinení vraj patrili ku skupine, ktorá je známa ako Sandworm. Jej členovia doteraz nikdy nečelili obvineniam a neboli v súvislosti s uvedenými incidentmi ani menovaní. Ministerstvo spravodlivosti USA tak teraz urobilo vo vyše 50-stranovom dokumente.

Nezávisle od správ amerických médií, podľa britského denníka The Guardian sa chystali ruskí hekeri v službách vojenskej rozviedky napadnúť aj letné olympijské hry v Tokiu. (čtk, guardian, wired)

Vicepremiér Štefan Holý sa nestretne so zástupcami piatich mimovládnych organizácií, ktoré ho o to požiadali, lebo sú znepokojení predstavenou „revolúciou vo verejnom obstarávaní“. Odpísal im, že budú mať možnosť vyjadriť sa k novele v pripomienkovom konaní. Aliancia Fair Play, INEKO, Transparency International Slovensko, Slovensko Digital a Nadácia Zastavme korupciu majú obavy, že novela zúži priestor na kontrolu štátnych nákupov.

ConocoPhillips kúpi amerického ťažiara ropy z bridlíc Concho Resources za 9,7 miliardy dolárov. Zlúčená firma bude najväčším nezávislým ťažiarom ropy a plynu v USA s dennou ťažbou viac ako 1,5 milióna barelov ropného ekvivalentu.

Akvizícia sa uskutoční formou výmeny akcií a posunie ConocoPhillips medzi najväčších ťažiarov v Permskej panve, jednej z najvýznamnejších oblastí ťažby ropy v USA. Transakcia by mala byť dokončená v 1. štvrťroku 2021.

Fakty o akvizícii:

 • Conco Resources je 5. najväčším ťažiarom v Permskej panve s ťažbou 319-tisíc barelov denne;
 • ConocoPhillips patrí k popredným producentom ropy z bridlíc v dvoch oblastiach USA, v Permskej panve ťaží len 50-tisíc barelov denne;
 • zlúčená firma bude mať hodnotu 60 miliárd dolárov a mala by vlastniť zásoby v objeme 23 miliárd barelov ropného ekvivalentu.

Firma Concho Resources mala na konci júna dlhodobý dlh 3,9 miliardy dolárov a od roku 2018 nevykázala ročný zisk. V 2. štvrťroku prehĺbila stratu na 435 miliónov dolárov z vlaňajších 97 miliónov dolárov.

Kontext

Akvizícia je ďalšou z radu konsolidácií v ropnom sektore, ktorý sa potýka so slabým dopytom a nízkymi cenami pohonných látok v súvislosti s pandémiou.

Mnohí americkí ťažiari z bridlíc sa prepadli do strát a na rozdiel od minulosti majú aj problémy so získaním nového kapitálu na reštrukturalizáciu vysokého dlhu. (čtk, reuters, ap)

Slovensko si v štyroch aukciách štátnych dlhopisov požičalo od investorov 478 miliónov eur. Informovala o tom Agentúra pre riadenie dlhu a likvidity. Priemerné výnosy do splatnosti sa pohybovali od -0,5 % ročne pri dlhopisoch splatných v roku 2027 až po 0,0022 % pri splatnosti v roku 2037. (tasr)

Skrachované aerolínie Flybe by mohli začať na budúci rok opäť lietať. Informoval o tom insolvenčný správca EY, ktorý súhlasil s predajom zostávajúceho majetku dopravcu spoločnosti Thyme Opco.

Nový vlastník Flybe spadá pod firmu Cyrus Capital. Kúpi značku, duševné vlastníctvo, akcie a vybavenie aerolínií.

Podľa nového vlastníka začne britský regionálny dopravca lietať v menšom rozsahu než predtým. Hodnota transakcie nebola zverejnená, schváliť ju musia ešte regulačné úrady.

Ako došlo ku krachu

Aerolinky Flybe pôsobili na trhu vyše 40 rokov. V marci sa stali jednou z prvých leteckých spoločností, ktoré skončili najmä v dôsledku pandémie.

Pred bankrotom Flybe prepravili ročne 8 miliónov cestujúcich a prevádzkovali 40 % regionálnych letov v Británii.

Problémy mali už pred pandémiou, začiatkom roka ich zachraňovala vláda a akcionári. Vo februári dopravcu kúpilo konzorcium Connect Airways vytvorené podnikmi Virgin Atlantic, Stobart Group a Cyrus Capital. (čtk, reuters, bbc)

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Pakistan zruší blokovanie čínskej aplikácie TikTok, rozhodnutie prichádza po 10 dňoch platnosti jej zákazu. TikTok sľúbil, že bude moderovať obsah a odstráni nevhodné a neslušné videá, informuje Reuters.

Vedenie TikToku uviedlo, že žiadne oficiálne rozhodnutie od pakistanských úradov zatiaľ nedostalo. Aplikáciu na sťahovanie krátkych videí stopli preto, že nesplnila podmienky na filtrovanie nemorálneho obsahu.

Akú má pozíciu v Pakistane

TikTok mal pred zákazom v Pakistane 20 miliónov používateľov. Podľa spoločnosti SensorTower sa v poslednom roku stal treťou najviac sťahovanou aplikáciou v krajine po Facebooku a WhatsAppe.

Podľa ďalších údajov TikTok zaznamenal v Pakistane 43 miliónov stiahnutí. Krajina má 220 miliónov obyvateľov, TikTok vo svete používajú hlavne dospievajúci a mladí ľudia.

Ďalšie problémy TikToku

Majiteľ TikToku, čínska firma ByteDance, čelí problémom aj v ďalších krajinách. Niektoré štáty sieť podozrievajú, že dostatočne nechráni súkromie používateľov.

Už teraz je TikTok zakázaný napríklad v Indii. Podľa miestnej vlády by mohli čínske mobilné aplikácie predstavovať hrozbu pre národnú bezpečnosť.

Americký prezident Donald Trump podmienil zachovanie aktivít TikToku v USA jeho presunom do amerických rúk. Aj Trump argumentuje ohrozením národnej bezpečnosti.

Čínsky vlastník preto rokuje s americkými firmami Oracle a Walmart o vytvorení spoločného podniku TikTok Global, pod ktorý by presunul aktivity TikToku v USA. (čtk, reuters)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať