Denník N

Graf dňa: Júlové štrajky a dažde zrejme posunú britskú ekonomiku do miernej recesie

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

 • Britská ekonomika sa v júli scvrkla o pol percenta, podľa niektorých ekonómov sa už nachádza v miernej recesii.
 • Bank of England napriek tomu zrejme v septembri pre neutíchajúce inflačné tlaky opäť zvýši úrokové sadzby.

Britská ekonomika sa v júli scvrkla omnoho viac, ako sa čakalo, čo zvýšilo obavy z toho, že na ostrovy prichádza recesia. Ani slabosť ekonomiky však zrejme nepresvedčí Bank of England, aby o týždeň opäť nezvýšila úrokové sadzby.

Hrubý domáci produkt v júli medzimesačne klesol o pol percenta, omnoho hlbšie než očakávaných 0,2 percenta, ukazuje Graf dňa z údajov britského štatistického úradu zverejnených v stredu. Aj keď mesačné dáta o ekonomickom raste zvyknú byť ovplyvnené jednorazovými faktormi – v júli to boli štrajky a zlé počasie –, výsledok podľa

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Graf dňa

  Redaktori Denníka E v Grafe dňa vysvetľujú kontext najzaujímavejších dát dňa. Ako newsletter ho posielame každý pracovný deň podvečer.

  Investovanie a úvery

  Veľká Británia a brexit

  Ekonomika, Svet

  Teraz najčítanejšie